Балонната ангиопластика е минимално инвазивна процедура, при която пациентът може да се прибере на следващия ден


Балонната ангиопластика е сърдечносъдова операция за разширяване на стеснени или задръстени с плаки артерии или вени. Най-често се използва при третиране на атеросклероза.

Процедурата е тип „затворена“ операция, при която проникването в съдовата система се извършва с помощта на специална извиваща се игла без разрези и отваряне на гръдния кош. Започва с прецизното вкарване на балонен катетър в стеснения кръвоносен съд. Лекарят прецизно следи движенията си чрез флуороскопска техника, показваща тъканите в реално време, с помощта на специално оцветяващо средство, което се инжектира преди операцията. Може да се наложи поставянето на стент , което е минимално инвазивна процедура. Това разказа пред News24 д-р Жерар Шабани, кардиолог в УМБАЛ “ Св. Екатерина”. Позитивното при тази интервенция е , че пациентът може да се прибере на следващия ден и да започне работа до една седмица след нея, обясни още той.

Преди самата интервенция се извършват всички изследвания за установяване на засегнатите съдове, общото здравословно състояние на пациента и се набелязани възможните рисковете от усложнения.

Балонната ангиопластика е почти напълно безболезнена. След процедурата е нужно пациентът да почива няколко дни, да спазва препоръките на лекаря и стриктно да следва предписаната медикаментозна терапия, категоричен е специалистът. “ Въпреки, че самата процедура се характеризира с висока успеваемост, не е подходяща за всички пациенти. Не се препоръчва например за пациенти с дългогодишен захарен диабет или при такива с множествени стенози. Не е удачна и при такива с тежко сърдечно заболяване”, каза още д-р Шабани.

Цялото интервю може да прочетете тук: https://www.news24sofia.eu/balonnata-angioplastika-e-minimalno-invazivna-protsedura-pri-koyato-patsientut-mozhe-da-se-pribere-na-sledvashtiya-den/?fbclid=IwAR1FRrSo3s-CDMZwlLRM2BW5rpJ5ct6a6NmFs-JpVn9L232mCMIGllQHvCo