На 14 май се навършват 38 години от първата сърдечна трансплантация в България.
Операцията е извършена на 14 май 1986 г. от екип, ръководен от именития проф. Александър Чирков в болница „Света Екатерина“ в София.
По това време около 100 българи се нуждаят от присаждане на сърце, но такива операции у нас не се правят и тези хора просто умират. Най-малкият пациент в списъка е 11-годишният Иван Сарафски от Кърджали. Диагнозата му е тежка сърдечна недостатъчност вследствие на вродена кардиомиопатия. Новото си сърце малкият Иван получава от 21-годишен донор в мозъчна смърт след катастрофа.
Трансплантацията е успешна, а в София пристигат десетки лекари от цял свят. Москва изпраща здравния си министър, за да види с очите си какво са направили българските кардиохирурзи.
Този изключителен успех остава в историята на медицината в България и представлява огромно признание за нивото на медицинската общност.
От тогава насам, макар и малко на брой сърдечните трансплантации се извършват в УМБАЛ „Света Екатерина“. Това медицинско постижение е важна стъпка в развитието на трансплантационната хирургия у нас и подобрява качеството на живот с тежки сърдечни заболявания.