Първата реална мисия на екипа на Центъра за спешна медицинска помощ по въздуха бе реализирана на хеликоптерната площадка на УМБАЛ “Света Екатерина”.
Пациентът е жена в тежко състояние, която е транспортирана от МБАЛ Шумен до болничното вертолетно летище на УМБАЛ “Света Екатерина”. От там е поет от реанимационен екип и транспортиран до Военномедицинска академия – ВМА.
“За УМБАЛ “Света Екатерина” това не е първият такъв случай, но е първи случай с български медицински екип”, каза проф. Димитър Петков, изпълнителен директор на УМБАЛ „Света Екатерина“.
“Цялата организация от кацането на хеликоптера до транспортирането във ВМА бе около 15-20 минути. “Не сме срещали никакви трудности, защото ние ежедневно извършване този вид дейности с пациентите от реанимация, които са интубирани или са с допълнителни машини около тях и трябва да стигнат до скенер или до ангиографски кабинет, след което ги връщаме обратно в реанимация ”, подчерта проф. Петков.
Анестезиологът от УМБАЛ “Света Екатерина” доц. Филип Абединов, който бе част от реанимационния екип, поел пациента от въздушната линейка поясни, че жената е на командно дишане и поради тази причина не може да бъде транспортирана по друг начин, освен с допълнителни средства, които да поддържат дишането. “В резултат на това се е наложи цялата тази организация, която мина изключително добре и пациентът е докаран по най-бързия начин до лечебното заведение”, допълни доц. Абединов.
След първата реална мисия на Центъра за спешна медицинска помощ по въздуха, лекарите изразиха надежда занапред всички спешни случаи в страната да могат да бъдат транспортирани до всяко лечебно заведение за по-малко от 30 минути.