Все повече млади хора посещават профилактични прегледи


Вродените сърдечни малформации засягат всяко 5-то на 1000 живородени деца. Затова всяка бременна жена трябва да отиде на ранна фетална морфология, за да може да се разбере, дали детето няма тежки малформации и ако има такива е по-добре бременността да бъде прекъсната. Това заяви кардиологът от Клиниката по кардиология на УМБАЛ „Света Екатерина“ доц. Незабравка Чилингирова в предаването „Най-добрите лекари“ по Дарик радио.

Преди години, когато феталната морфология не беше развита, имаше много деца с тежки малформации, на които ние правихме по няколко операции. С тях подобрявахме функционалния клас на детето, но не можем да го направим напълно здраво. Това е моментът на феталната кардиология – да се отсеят тези случаи, които могат да се лекуват след раждането и тези, които са безнадеждни“, разясни кардиологът.

Децата, които имат вродени сърдечни малформации, са известни още пренатално. Други вродени сърдечни малформации могат да се установят непосредствено след раждането, още в кърмаческа възраст, но има отделни заболявания, които може да бъдат пропуснати, ако детето не отиде на детски кардиолог, изтъкна специалистът.

Симптоми, които подсказват на родителите, че трябва да заведат детето на кардиолог са ненаддаването на килограми, честа умора при хранене, обилно изпотяване и неспокойство.
За да бъде здраво детското сърце, доц. Чилингирова препоръча повече игра навън, ограничена употреба на електронни устройства, правилно и балансирано хранене с повече плодове и зеленчуци.

Вирусните инфекции също увреждат сърцето, не само детското, но и на по-възрастните пациенти. „Проследявам пациенти, които, за да стигнат до чакащата листа за сърдечна трансплантация са минали през вирусно заболяване на сърдечния мускул, което не е установено навреме и не е лекувано на време. Когато една вирусна инфекция не е лекувана навреме, тя уврежда необратимо сърдечния мускул“, предупреди лекарят. И даде за пример ентеровирусите, които отминават за няколко дни при повечето хора отминават, но при други не е така и настъпва увреждане, чрез автоимунна фаза, образуваща антитела срещу собствените миокардни клетки и от там се уврежда сърцето.

Специалистът посъветва, ако една вирусна инфекция продължава дълго време и в рамките на една седмица организмът не се възстановява да се потърси консултация с личния лекар и да се направят изследвания. „Ако едно заболяване се хване на време, то може да се лекува, включително и вирусните инфекции“, коментира доц. Чилингирова.

Кардиологът отчете положителна тенденция за здравната култура на хората в България. По думите й все повече млади хора посещават профилактични прегледи, с цел превенция. По-възрастните, които имат сърдечно болни близки в семейството също провеждат редовна профилактика при кардиолог.

Основите на модерната кардиология и кардиохирургия у нас постави проф. Александър Чирков, заяви неговата ученичка. „След идването на проф. Чирков в България започнаха да се правят операции, които преди се извършваха рядко и със съмнителна успеваемост“, припомни кардиологът.
Кардиологията и кардиохирургията не свършват с нас, ние имаме учители и трябва да им благодарим, защото те са ни научили не само на медицина, медицината може да я прочетем и от книгите. Те ни научиха на отношение, как трябва да се държим с пациентите, как трябва да се държим по между си, как трябва да се уважаваме. Другото е да предаваме нашите знания на хората след нас, за да има и нас кой да ни лекува“, каза още доц. Незабравка Чилингирова.

Цялото интервю може да слушате в звуковия файл: