Клиниката по съдова и ендоваскуларна хирургия на УМБАЛ „Света Екатерина“ стартира информационна кампания за ученици в паралелки с профил „Химия“ и „Биология”. Съдовият хирург д-р Мартин Александров разговаря с учениците от XII клас в 12 средно училище „Цар Иван Асен II“ в София.
Инициативата е насочена с грижа към подрастващите като целта е учениците да бъдат информирани как да действат в случай, че им се наложи да окажат първа долекарска помощ на пострадал.
В рамките на кампанията учениците ще бъдат запознати с предизвикателствата и отговорностите пред лекарската професия, с възможностите за реализация в сферата на медицината и ще придобият базови умения по оказване на първа помощ. Идеята за инициативата е на доктор Елица Димитрова, съдов хирург от Клиниката по съдова и ендоваскуларна хирургия на УМБАЛ „Света Екатерина“.
Подобна информация е ключова и позволява да се покаже пред учениците, че от тези знания и умения може да зависи нечий живот и всеки би могъл да бъде полезен в критичен момент, като окаже първа (долекарска) помощ.
Изключително важно е да се знае как да се даде първа помощ на пострадал до идването на лекар, тъй като първите часове и минути може да са от решаващо значение. Оказващите първа помощ не могат да заменят лекарите, но могат да помогнат на пострадалия и да наблюдават общото му състояние – дишане, сърдечна дейност, съзнание, както и да сигнализират възможно най-бързо за необходимостта от спешна медицинска помощ.
Пред учениците, в първата среща от инициативата, доктор Александров обясни как се оказва първа помощ при наранявания, как се прави първична обработка на раната, как се прави промивка и се слага превръзка. “Целта на първата долекарска помощ е да предпази от усложнения, замърсяване, кръвотечение. Отворената рана се промива с кислородна вода, а превръзка се прави със стерилни марли. При наличие на чуждо тяло е важно да се знае, че то не се премахва. В този случай превръзка се прави около чуждото тяло”, разказа пред учениците съдовият хирург. Той акцентира и върху това какво не се прави при наличие на рана, а именно раната не се пипа с ръце, не се промива с течаща вода, не се поставя памук в раната, не се промива със спирт и йод.
Специалистът обясни и как учениците могат да окажат първа помощ при кръвотечение като с длан и пръсти се притиска разкъсания кръвоносен съд над мястото на нараняване. Учениците научиха още какво е важно да се знае, за да помогнат при изгаряне, както и как да окажат долекарска помощ при измръзване. “При човек, пострадал от измръзване имаме забавяне на дишането и сърдечната честота. Важно е тялото да не се затопля рязко. Трябва да се премахнат всички мокри и влажни дрехи и да се извика спешна помощ”, каза още доктор Мартин Александров.
Важен акцент в разговора с учениците бе поставен и върху това как да се реагира в случай на загуба на съзнание. “Проверяваме дали човекът диша, след това проверяваме проводимостта на дихателните пътища. Следващата стъпка е проверка на сърдечната дейност“, разказа още специалистът. Той обясни как се извършват реанимационни действия и каква е техниката на сърдечен масаж. “Ако не знаеш какво да правиш, повикай помощ”, посъветва ги лекарят.
Учениците се интересуваха от увреждащите здравето фактори, както и от това с какви медицински случаи се занимава съдовият хирург.