„Да си лекар е призвание, което ти идва отвътре. Доставя ти удоволствие да помагаш на другите“. Това заяви доктор Димитър Борисов, съдов хирург в Клиниката по съдова и ендоваскуларна хирургия в УМБАЛ „Света Екатерина“ пред ученици от 12 клас с профил „ Химия“ и „ Биология“ в 31 СУЧЕМ „Иван Вазов“ в София.
Срещата е част от информационната кампания на Клиниката за оказване на долекарска помощ на пострадал.
Учениците се запознаха със спешните състояния и какви действия могат да предприемат, за да окажат първа помощ до идването на екип на Спешна помощ. В някои случаи оказването на долекарска помощ може да се окаже животоспасяващо, разказа съдовият хирург.
„Най-важно е да сте социално отговорни. Когато видите човек, който е пострадал, не е редно да го подминавате. Редно е да му окажете, каквато помощ можете“, посъветва ги доктор Димитър Борисов. Учениците научиха как да окажат долекарска помощ при нараняване, как се третира травма, как се почиства рана. Те научиха и как да реагират в случай на измръзване и изгаряне.
Младежите влязоха и в ролята на пострадал и оказващ първа помощ. Учениците се интересуваха и от професията на медика, какво е нужно, за да станеш лекар и какви са отговорностите и предизвикателствата пред професията.
„Лекарската професия е изключително ангажираща. Трябва да сте готови да се лишите от много неща. Ако за вас е удоволствие да работите с хора, да се грижите за тях, това е професията за вас. Но знайте, че тя е много енергоемка, ангажираща и коства много от личното време“, обясни им доктор Борисов.
Учениците се интересуваха от тежките случаи в практиката на съдовия хирург. Лекарят им обясни, че от най-сериозните случаи в Клиниката по съдова и ендоваскуларна хирургия са руптурирали аневризми на големи съдове. Въпреки че леталитета в тези случаи е голям, съдовите хирурзи в УМБАЛ „ Св.Екатерина“ успяват да спасят пациенти с тази диагноза. Дори при руптурирали аневризми в Клиниката по съдова и ендоваскуларна хирургия се прилагат мини инвазивни техники. Когато пациентите са подходящи може да се направи стент, разказа още доктор Борисов.
Учениците се интересуваха и от комуникацията лекар-пациент. „Ако си добър лекар, никога не спира да ти е трудно, винаги искаш да направиш повече и си задаваш въпроса дали си можел да направиш още нещо“, сподели съдовият хирург.