Да уточним кои биомаркери, от кого назначени и в какъв порядък. Много от тях може да са ни ненужни, ако нямаме съответната таргетна терапия“. Това коментира пред БНР – Българско национално радио проф. Галина Куртева, началник на Клиниката по медицинска онкология в УМБАЛ „Света Екатерина“, след като пациентски организации отново настояха генетичните изследвания на раково образувание – така наречената биомаркерна диагностика, да се поемат от Здравната каса.
Трябва да изследваме всички биомаркери, но не забравяйте, че това е една огромна финансова тежест, напомни проф. Куртева.
”Да стъпим на здрава основа, че това е абсолютно полезно и удачно. Внимателно да преценим с кое да започнем. Да не започваме с всички диагнози, защото тогава ще настъпи финансов срив на Касата”, коментира още тя.
Смисълът е лекарят, който води лечението, да определи точно кой е необходимия биомаркер – за който има таргетно лечение, което ще бъде ефективно при съответния пациент, отбеляза още тя.
В интервю за вестник “Труд” проф. Куртева поясни, че историята на биомаркерите вече е поне 15-годишна. “В началото започнахме с туморите на дебело черво и белодробния карцином. В момента имаме пет доказани биомаркери при белодробен карцином, които са категорични, че ефектът от таргетната терапия е значително по-добър и болният не се уврежда с цитотоксична такава”, подчерта онкологът.
Третата диагноза, която също търпи еволюция е ракът на гърдата, където освен естрогените, прогестероните, правим и допълнителни изследвания за т. нар. мутации за хормонална терапия, допълни проф. Куртева.
НЗОК има интерес да не се разходват излишни медикаменти, от които болният няма да има нужда, ако ние имаме определения таргет, към който да адресираме лечението, защо да му правим рутинната химиотерапия? Ако биомаркерите са позитивни при туморите на белия дроб, тогава са прави само перорално лечение (през устата) и ефектът от това лечение е много по-добър, отколкото рутинната химиотерапия. И ако имаме т. нар. маркер за програмирана клетъчна смърт, можем на този пациент да правим имунотерапия, която също е революция, поясни началникът на Клиниката по медицинска онкология в УМБАЛ “Света Екатерина”.
Повече по темата може да прочетете в двата линка: