Отбелязваме Световната седмица на вродените сърдечни малформации. Тя се чества всяка година в периода 7-14 февруари. Целта на инициативата е повече хора да се информират за заболяванията.
Вродената сърдечна малформация (ВМС) е общ термин за различни вродени дефекти, които нарушават способността на сърцето или близките до него кръвоносни съдове да функционират нормално. ВМСможе да е унаследена или причинена от фактори на околната среда.
УМБАЛ „Света Екатерина“ е едно от водещите лечебни заведения в България, в което се извършва висококачествена диагностика и лечение на вродени сърдени малформации. Екипът от кардиолози има богат опит в проследяването и оперативните процедури за коригиране на сърдечни дефекти при деца и възрастни.
В Отделението за лечение на вродени сърдечни малформации се извършва консервативно, предоперативно и следоперативно лечение на вродени и придобити сърдечни малформации и инвазивна диагностика (сърдечна катетеризация) при вродени сърдечни малформации на деца и възрастни.
Ето какво казват за ВМС част от специалистите на УМБАЛ „Света Екатерина“:
Доц. Пенчо Кратунков, заместник – директор по диагностично – консултативната дейност и началник Отделение за лечение на вродени сърдечни малформации
Вродените сърдечни малформации засягат между 8 и 10 на 1000 новородени или по-малко от един процент от новородените. Обикновено диагнозата се поставя или при сърдечна недостатъчност, или при цианоза. По-голямата част от дефектите за щастие са леки, заради което някои от тях може да се проявят на 30 или 40-годишна възраст. В света има не един или двама спортисти, които дори са ставали шампиони, а след това са разбирали, че имат дефект, който трябва да бъде коригиран.
Обикновено личните лекари следят пациентите и при наличието на шумова находка или при чести респираторни инфекции, те веднага се ориентират и изпращат децата за консултация с детски кардиолог.
https://darik.bg/doc-kratunkov-dnes-90-procenta-ot-decata-s-vrodeni-sardechni-malformacii-dozivavat-18-godishna-vazrast
Д-р Йордан Македонски, началник Отделение за оперативно лечение на вродени сърдечни малформации
Сред най-честите причини, водещи до сърдечна недостатъчност, са вродените малформации на сърцето, дилативните кардиомиопатии, които са или наследствени, или вследствие от исхемична болест на сърцето, или на някакви клапни увреждания и инфекциозните миокардити и ендокардити.
Всяка сърдечна малформация е неправилна функция на сърцето. Вродените пороци като цяло са увреда на сърцето. Колкото и да се модернизира лечението, те продължават да натоварват сърцето, което е мускул, то се изхабява и уврежда.
https://tschirkov.eu/?p=10144&fbclid=IwY2xjawISshZleHRuA2FlbQIxMAABHZXHPGqcKI53_gd_1OZYBXBlGyyCgtTRF4qW8I-RqxduV69dmyVWk023rQ_aem_Nm7ncO8MUnmkM9TOTX-tdw
Доц. д-р Незабравка Чилингирова, лекар в Клиниката по кардиология на УМБАЛ „Света Екатерина“
Децата, които имат вродени сърдечни малформации, са известни още пренатално. Други вродени сърдечни малформации могат да се установят непосредствено след раждането, още в кърмаческа възраст, но има отделни заболявания, които може да бъдат пропуснати, ако детето не отиде на детски кардиолог. Затова всяка бременна жена трябва да отиде на ранна фетална морфология, за да може да се разбере, дали детето няма тежки малформации и ако има такива е по-добре бременността да бъде прекъсната.
Преди години, когато феталната морфология не беше развита, имаше много деца с тежки малформации, на които ние правихме по няколко операции. С тях подобрявахме функционалния клас на детето, но не можем да го направим напълно здраво. Това е моментът на феталната кардиология – да се отсеят тези случаи, които могат да се лекуват след раждането и тези, които са безнадеждни.
https://svetaekaterina.eu/?p=11960&fbclid=IwY2xjawISsotleHRuA2FlbQIxMAABHYukduQWDPFPjiMm5cySGg5h63PYFrpCPw4hgHwedZQVPuL1egVtrit7-g_aem_bUBqjzRZfqCTe57g0K–JQ
Следете ни, за да разберете повече за феталната ехокардиография и лечението на ВМС.