Проф. Куртева: „Най-доброто за един лекар е да получи доверието на пациента“


Кои са най-честите причини за нарастване в последните години на онкологичните заболявания? Защо масово българи търсят спасение в Турция, а не у нас? Каква е най-добрата превенция за онкозаболявания? Къде се намира България по отношение на профилактика на заболеваемостта и стратегия за борбата с нея? Отговори на тези въпроси дава началникът на Клиниката по медицинска онкология на УМБАЛ „Света Екатерина“ проф. Галина Куртева в интервю за вестник „България днес“.

– Кои са най-честите причини за нарастване на онкологичните заболявания, проф. Куртева? Стресът сред тях ли е?
– Стресът единствен за мен дава обяснение на този феномен. Не можем да определим точната причина, но добавяме стреса като пълнота сред цялата палитра. Имаме си конкретни причини, които можем да свържем с определени заболявания. Така например безспорно тютюнопушенето е свързано с тумора на белите дробове, липсата на ваксинация на момиченца и момченца в ранна възраст води до тумори на главата и шията. Има и генетично предразположени хора към определени карциноми, които се разболяват на по 18-20 години. Много е сложно да се определят генетичните фактори, които предразполагат онаследяването на болестта. То е сигнална лампа, която трябва да отведе хората да си направят необходимите прегледи и да се следят при съответния специалист.
По цял свят с изключение на България вече има по-прецизно следене и регистри на пациентите. Населението значително увеличи средната продължителност на живота си. В Северна Италия според статистиката живеят най-дълго жените. С увеличаването на тази средна продължителност на живота в развитите страни рискът да се появи туморно заболяване нараства пропорционално. При наличието на по-добър скрининг и обръщане на внимание на всеки отделен случай болните преживяват години наред. Има пациенти, които ги наблюдаваме вече 34-35 години.

– Защо масово българи търсят спасение в Турция, а не у нас?
– Турските клиники са на пазара и в страната ни, където работят фантастични колеги. Но в тези извън България немалък процент от болните попадат след реклама или извеждане от съответния лекар. Търсенето на второ мнение, повече грижа, уют и внимание независимо от високите суми ги карат да отидат там. Човек при тежка диагноза търси още едно мнение, продава се апартамент или друг имот и отива да се лекува. Когато им свършат парите, се връщат у нас, където лечението е едно и също.
Даването на надежда при краен стадий на болестта за мен е крайно неморално. Другото е американската школа, при която се казва на пациента и близките каква е преживяемостта при съответния стадий. Идеята така е да се разпределят средствата и да се реши финансовият проблем.

– Кой е най-добрият вариант за вас?
– Най-доброто за един лекар е да получи доверието на пациента. Да застане от посоката на най-добър психолог. Да повярва, че лечението трябва да е успешно. Да изпълнява предписанията и да е запознат с всичко, което го очаква. Контактът, връзката и разговорите с болните трябва да бъдат на първо място. Но има и сприхави, и своенравни пациенти. Същото е и с техни близки.

– Наскоро оглавихте клиниката по медицинска онкология в УМБАЛ „Света Екатерина“. Какви са очакванията ви?
– Близо две години работим с директора на болницата проф. Петков. Започнахме от регистрация, договори за лекарства и други тежки административни процедури, които гълтат доста нерви и време. Но вече имаме перфектни условия за съвременно лечение. Основно предимство е, че можем да направим разработки, които да са полезни както за кардиологията, така и за онкологията – т.нар. кардиоонкология. Много е сложна онкологията като странични ефекти и нежелана токсичност.

Цялото интервю с проф. Галина Куртева може да прочетете тук: https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/19871617