Меланомът е един от най-смъртоносните видове рак. Той представлява около 10% от всички случаи на кожен рак, но в същото време е отговорен за над 90% от смъртните случаи, което го превръща в най-агресивната форма на кожен рак. Това заяви д-р Александър Герасимов, медицински онколог в УМБАЛ „Света Екатерина“ в подкаста „Преобръщане“.
Кожата е най-големият човешки орган. Изложена е на много вредности и съвсем логично е раковите образувания да са застъпени в този голям човешки орган. Хубавото в случая е, че това е орган, който се вижда, за разлика от панкреаса, дебелото черво, в които онкологичното заболяване може да се развива с месеци и години, преди да даде симптоми.
За да се предпазим от меланома на първо място трябва да използваме слънцезащита, посъветва д-р Герасимов.
Слънцето е е основният фактор, оказващ значение в образуването на меланома. Обикновено слънчевото греене е най-разпространено по откритите части на тялото – лицето, ръцете, деколтето, врата. „Има и случаи, които не са по огретите части на тялото, особено в слабинната област. Там вече причината за образуването на рак не е слънцето, а генетични мутации. В тези случаи единственото, което можем да направим като превенция е да се следим. Както при меланома, така и при всички онкологични заболявания колкото по-рано се хване, толкова по-лесно се лекува и шанса да бъде излекуван човек е много по-висок“, подчерта медицинският онколог.
Слънцезащитата трябва да се използва целогодишно, не само, когато сме на морето. Става въпрос за базова слънцезащита по откритите части на тялото, допълни специалистът и поясни, че лицето трябва да се маже с 50 фактор, докато тялото може и с 30 фактор.
По повод предстоящото лято и задаващия се период на обилно слънчево излагане, онкологът предупреди, че „един тен, който ще постигнем за 10 дни, може да ни отвори проблем, който да решаваме до края на живота си“.
За съжаление напоследък се наблюдава подмладяване на заболяването, все повече млади хора, под 30 годишна възраст имат развито онкологично заболяване на кожата, каза д-р Герасимов.
Относно лечението, той изтъкна, че отдавна сме излезли от ерата на химиотерапията в лечението на малигнения меланом. Доказано е, че тя няма никаква ефективност. През последните 10 години беше установено, че има много по-модерни терапии, които са по-ефективни, дори дават шанс за пълно излекуване на пациенти, включително с метастатичен меланом, каквито са имунотерапията и прицелната терапия. За щастие в България имаме възможност да използваме всички най-модерни методи на лечение в областта на малигнения меланом, успокои специалистът.
Ракът не е задължително да има смъртна диагноза, напротив, хванат на време, лекуван адекватно, той дори може да бъде излекуван. Онкологичното лечение със сигурност не е нещо приятно, но е нещо, което може да спаси живот, да удължи живот и човек не бива да се страхува от това.
Цялото интервю с д-р Александър Герасимов може да видите в линка: https://www.youtube.com/watch?v=7hgNLybmndo&list=PLtTwKZT72qXqL7dl-OxLGorurShWmeu5w