39 години от първата сърдечна трансплантация в България


На 14 май се навършват 39 години от първата сърдечна трансплантация в България. Историческата операция е извършена през 1986 г. от проф. Александър Чирков в болница „Света Екатерина“ – събитие, което бележи нов етап в развитието на българската медицина.

УМБАЛ „Света Екатерина“ е болница с история – символ на новаторство и отдаденост към пациента. Именно тук, през 1984 г., проф. Чирков модернизира здравното заведение, въвеждайки европейски стандарти и технологии в кардиохирургията. С тази крачка започва нова ера за сърдечносъдовата медицина у нас, поставяйки България на картата на съвременната медицинска практика.

В годината на първата сърдечна трансплантация у нас около 100 българи се нуждаят спешно от трансплантация на сърце, но такива операции не се извършват в страната и за съжаление, много от тях губят битката за живот. Най-младият пациент, включен в списъка на чакащите, е 11-годишният Иван Сарафски от Кърджали, диагностициран с тежка сърдечна недостатъчност, причинена от вродена кардиомиопатия. Шанс за живот му дава 21-годишен донор, изпаднал в мозъчна смърт след пътнотранспортен инцидент.

Операцията протича успешно и привлича вниманието на медицинската общност по целия свят. В София пристигат специалисти от различни страни, включително и здравният министър на Москва, който идва лично да се увери в постижението на българските кардиохирурзи.

Този забележителен успех остава като важен етап в историята на българската медицина и е силно доказателство за високото ниво на професионализъм в медицинската ни общност.