Първата успешна сърдечна трансплантация дава тласък на развитието на сърдечносъдовата хирургия в България


Първата успешна сърдечна трансплантация дава тласък на развитието на сърдечносъдовата хирургия в България. Toва каза за БНР – Българско национално радио изпълнителният директор на УМБАЛ „Света Екатерина“ проф. Димитър Петков по повод годишнината от извършването на първата сърдечна трансплантация у нас на 14 май 1986 г.

В периода 1986-1988 г. са направени 6 сърдечни трансплантации, като първата е направена от проф. Александър Чирков. Максималната преживяемост е някъде година и шест месеца на тези пациенти, припомни той.

„Непрекъснато извършваме на годината по една-две операции, като имаше период 2013-2014, когато правихме по осем, дори девет сърдечни трансплантации годишно“, допълни проф. Петков.

Тъй като намирането на донори е много трудно, в последните години на пациентите все по-често се слагат изкуствени сърца.

„Лечението на двата вида трансплантации е почти съпоставимо, защото при изкуствените сърца максималният резултат до този момент е някъде около 16-18 години на хората, които са с изкуствени сърца. Докато с трансплантация е малко повече“, каза още изпълнителният директор на лечебното заведение.

https://bnr.bg/horizont/post/102156497/39-godini-ot-parvata-sardechna-transplantacia-na-balkanite