Тютюнопушенето остава един от най-големите врагове на сърдечносъдовото здраве – независимо дали става дума за традиционни цигари или модерни електронни устройства. По повод Световния ден без тютюнопушене, който се отбелязва на 31 май, УМБАЛ „Света Екатерина“ иска да обърне специално внимание на едни от най-тежките последици от вредния навик. Кардиологът д-р Ивайло Ценков разяснява колко опасно е пушенето за сърцето, може ли „само няколко цигари на ден“ да са безобидни, по-безвредни ли са електронните цигари, какви болести развиват най-често пушачите и след колко време съдовете се възстановяват при отказ от тютюнопушене.
Kолко опасно е тютюнопушенето за сърцето и съдовете?
Изключително опасно. Тютюнопушенето е един от водещите рискови фактори за сърдечносъдови заболявания – инфаркт, инсулт, периферна съдова болест. Димът съдържа над 7 000 химикала, много от които директно увреждат вътрешната обвивка на кръвоносните съдове (ендотела) и водят до образуване на атеросклеротични плаки. Цигарите съдържат различни химични вещества с определена токсичност -въглероден оксид, катрани, никотин, както и различни канцерогени. По отношение на сърдечносъдовите заболявания няма безопасно количество цигари. Пушенето дори само на една цигара за денонощие увеличава относитения риск за коронарен инцидент с 50%, тоест превенцията се постига със спиране на употребата на цигари, а не с намаляване на количеството им. Тютюнопушенето също повишава кръвното налягане, ускорява сърдечната дейност и допринася за развитието на атеросклероза по съдовете.
Може ли само няколко цигари на ден да причинят сърдечни проблеми?
Да. Няма безопасно количество тютюн. Дори една до пет цигари дневно повишават риска от инфаркт. Малките дози активират тромбоцитите, влошават функцията на съдовете и повишават кръвното налягане. Колкото повече цигари на ден пуши човек и колкото по-дълго време го прави, толкова по-голям риск има да развие сърдечносъдово заболяване. За пушачите, употребяващи по една кутия дневно, е два пъти по-вероятно да получат инфаркт, спрямо непушачите.
Как стоят нещата с електронните цигари? По-безвредни ли са?
Не бих казал. Те съдържат никотин, който свива съдовете и повишава сърдечната честота. Освен това отделят вещества, които предизвикват възпаление и оксидативен стрес. .Употребата на електронни цигари води до ендотелна дисфункция, тромбоцитна агрегация и повишаване на симпатикусовата нервна активност с увеличаване на сърдечната честота и артериалното налягане. Ежедневната употреба на електронна цигара увеличава относителния риск за настъпване на миокарден инфаркт.
Кои заболявания най-често наблюдавате при пушачи?
Най-често – коронарна болест на сърцето, миокарден инфаркт, периферна артериална болест, инсулти. При по-млади пациенти – също. Пушенето води до по-ранна поява на тези заболявания и до по-тежко протичане.
Кога се подобрява състоянието на съдовете след отказване на цигарите?
Подобрения има почти веднага. Само 24 часа след отказването рискът от сърдечен удар започва да спада. След година рискът намалява наполовина. А след 5 до 10 години – почти се изравнява с този на непушач. След спиране на цигарите, състоянието на съдовете се подобрява постепенно с времето. В началото, след няколко часа, нивото на въглероден диоксид се нормализира, което подобрява притока на кислород към клетките. След седмици дихателните пътища започват да се възстановяват. С течение на месеци и години се наблюдава значително подобрение в дишането и издръжливостта при тренировки, намаляване риска от сърдечни заболявания и инфаркт, както и драстично намаляване на риска от рак на белия дроб и инсулт.
Какво бихте казали на хората, които се колебаят дали да спрат да пушат?
Никога не е късно. Най-големият подарък, който можете да направите на сърцето си – и на близките си – е да спрете. Това е най-силната форма на превенция. И тя започва с едно решение. Освен това ще бъдете по-здрави, ще изглеждате по-млади, ще спестите пари, ще намалите стреса, ще спите по-добре, ще ви се подобри обонянието и вкуса, ще се радвате на здрава и красива усмивка, дори ще станете по-продуктивни.