Ние не сме страдали от липса на пациенти. Бих казал, че имаме увеличен пациентски поток, благодарение на нашата организация, особено след септември, когато сме реализирали най-голямата дейност на болницата от последните две години назад, което води до по-големи приходи, но и до повече разходи, каза в интервю за clinica.bg началникът на УМБАЛ „Проф. д-р Александър Чирков“ проф. д-р Валентин Говедарски.
Пациентите се връщат в болниците, които са се доказали като най-добрите лечебни заведения, каквото е и „Проф. д-р Ал. Чирков“ в областта на ССЗ.
Успяхме да увеличим основните заплати на лекарите и сестрите според КТД. За държавните лечебни заведения това беше абсолютно задължително, защото изтеглянето на квалифициран персонал към частните болници не трябваше да продължава.
ЗА ВИСОКОТЕХНОЛОГИЧНАТА МЕДИЦИНА
В България и в момента има високотехнологична медицина. Необходимо е нейното надграждане, за което е нужно, като във всяка област на високите технологии, наличие на финансиране. Като пример – на пазара от тази година има високотехнологични устройства в областта на кардиологията, които за съжаление няма да могат да бъдат включени към заплащане от здравната каса, поради ограничения финансов бюджет.
Наша цел за болницата е да изградим иновативен трансплантационен център на европейско ниво, което мисля, че скоро ще се случи. Искаме да правим белодробни трансплантации, които са на изчакване, имаме екипи, които участват и в бъбречните трансплантации, а нашият най-голям опит е със сърдечните трансплантации.
ЗА НОВИЯ БЛОК НА БОЛНИЦАТА
Надявам се тази година болницата да се превърне в комплексен трансплантационен център, който ще бъде ситуиран в новия блок на лечебното заведение заедно с още 7 дейности. Трябва да намерим екипите за всички тях, имаме възможности да го направим, включително и финансови, тъй като държавата отпусна ресурс.
Освен трансплантациите, ще заработи „строук“ център за спешни инсултни състояния, в който ще се правят инвазивни процедури и тромболиза. От голямо значение е, че имаме хеликоптерната площадка с което съкращаваме времето, в което пациентът да стигне дотук до първите един-два часа, които в тези случаи е животоспасяващо.
Цялото интервю с проф. д-р Валентин Говедарски вижте в линка
https://clinica.bg/23199-Nalojitelno-e-da-spre-roeneto-na-bolnici