Съвместната работа на съдови и коремни хирурзи спаси пациент с аневризма и голяма пъпна херния в УМБАЛ „Проф. Александър Чирков“


74-годишен пациент, постъпва в условие на спешност в УМБАЛ „Проф. д-р Александър Чирков“ с болки в долната част на корема, които са с давност от около 30 дни. Пациентът е опериран от формация в десен надбъбрек, посещава лекуващият си хирург по повод тези болки в корема. При рутинна ехография се открива голяма аневризма на коремната аорта и пациентът е изпратен с екип на ЦСМП в УМБАЛ „Проф. А. Чирков“. Прегледан е от екип съдови хирурзи, след което се извършва скенер – ангиография на коремна аорта и долни крайници. В хода на изследването се потвърждава тази диагноза, но като допълнителна находка се открива голяма пъпна херния. Съдовите хирурзи от Клиниката по съдова и ендоваскуларна хирургия на УМБАЛ „Прoф. А. Чирков“ го планират за оперативно лечение на аневризмата.

Предизвикателството в самата операция се състои в срастналата голяма пъпна херния, която се разполага по хода на разреза, който е необходим да се направи, за да се достигне до аортата. Хернираният сак е изпълнен с плътно срастнали чревни бримки. При създалата се ситуация се налага намесата на коремен хирург. Д-р Румен Бояджиев от Клиниката по обща хирургия към УМБАЛ “Чирков” се включва към екипа съдови хирурзи и извършва отпрепариране, резекция и реанастомоза на червото, прави пластика на предна коремна стена, а съдовите хирурзи заменят аневризмата с протезен материал, отстраняват аневризмата, възстановяват аортата и кръвотока. Пациентът е изписан още в ранния следоперативен период и се подобрява под наблюдението на съдови и коремни хирурзи.

Случаят е показателен за добрата колаборация между екипите в различните клиники на УМБАЛ “Проф. д-р Александър Чирков”. Без сътрудничество и ефективна комуникация между лекарите от различните отделения в една болница, трудно може да се постигне оптимално лечение и грижа за пациентите. Именно затова е от решаващо значение да съществува добро взаимодействие между отделните специалисти, за да се осигури качествено и прецизно лечение.

Още от "Актуално"

Д-р Димитър Димитров: „Не всяко запушване на артерия на сърцето налага отварянето й“Д-р Димитър Димитров: „Не всяко запушване на артерия на сърцето налага отварянето й“

Д-р Димитър Димитров е част от екипа на отделението по кардиология към УМБАЛ „Проф. д-р Александър Чирков”. Д-р Димитров е лекар, с опит в областта на неинвазивната кардиология и придобити

Захарният диабет е един от основните рискови фактори за развитие на атеросклероза.Захарният диабет е един от основните рискови фактори за развитие на атеросклероза.

Много често пациентите със захарен диабет може да нямат никакви симптоми за това заболяване, в останалите случаи има повишено чувство за глад, нужда по-често да пият вода, да ходят до