67% от сърдечно трансплантираните пациенти са напълно ресоциализирани в обществото


67% от сърдечно трансплантираните пациенти са напълно ресоциализирани в обществото. Това отчете изпълнителният директор на УМБАЛ „Проф. д-р Александър Чирков“ проф. Димитър Петков по време на пресконференция в подкрепа на каузата за популяризираме на донорството и трансплантациите, организирана от София мото фест.
Кардиохирургът даде пример с пациент на УМБАЛ „Проф. д-р Александър Чирков“, сърдечно трансплантиран преди 11 години, който има две деца след трансплантацията.
Проф. Петков припомни, че в периода 2015-2016 г. трансплантациите са били по-добре развити у нас и той самият е правил по три сърдечни трансплантации за седмица, всичките успешни, а пациентите са още живи и водят активен живот. В последствие бавно и постепенно този процес е затихнал.
В УМБАЛ „Проф. д-р Александър Чирков“ има алтернатива и на нуждаещите се от сърдечна трансплантация биват поставяни изкуствени сърца, с които се удължава живота на пациентите и могат да дочакат евентуално донорско сърце.
Болницата вече работи с последна генерация изкуствени сърца, като годишно се поставят между 5 и 7 устройства, според броя на хората, които се нуждаят.
„Можем да кажем, че сме напълно съпоставими с целия останал свят по отношение на осигуряването на устройствата и качество на обслужването. При този нисък ръст на донорството у нас, това е алтернативата, за да не загиват тези пациенти“, каза изпълнителният директор на УМБАЛ „Проф. д-р Александър Чирков“.
Световният шампион по плуване за трансплантирани Георги Пеев, който е с трансплантирано сърце и бъбрек и е лице на кампанията на София мото фест заяви, че има честта да стои до двамата лекари, благодарение на които е жив. „Ако аз самият съм доказателството, че със силен дух могат да се постигат много неща, то тези лекари са доказателството, че хората като мен могат да бъдат абсолютно пълноцени в живота“, сподели златният медалист.
Според него има нужда от подобряване организацията на донорските и трансплантационните центрове в страната, за да има напредък с намаляването на листата на чакащите за трансплантация.