Лекари посрещнаха ученици в дните на сърцето


Ученици от столични училища посетиха УМБАЛ „Проф. д-р Александър Чирков“ като част от информационната кампания на болницата, чиято цел е превенцията и профилактиката на сърдечносъдовите заболявания и е посветена на Световния ден на сърцето, 29 септември.
Учениците от 11 и 12 клас с профил „Биология и химия“ на 127 СУ „Иван Николаевич Денкоглу“, 134 СУ „Димчо Дебелянов“ и 32 СУИЧЕ „Св. Климент Охридски“ се запознаха с перспективите и възможностите за реализация в сферата на медицината. В рамките на организираното посещение те се срещнаха с изтъкнатите специалисти и с млади лекари от екипа на УМБАЛ „Проф.д-р Александър Чирков“, които ги запознаха с факторите, оказващи неблагоприятно въздействие върху сърдечносъдовата система и им представиха предизвикателствата пред медицинската професия.

Изпълнителният директор на УМБАЛ „Проф. д-р Александър Чирков“ проф. д-р Димитър Петков приветства учениците и техните учители и не скри радостта си от препълнената аудитория в учебния център на болницата.
„Искам да ви насърча към тази професия, макар че пътят е доста труден и само много амбициозни хора могат да тръгнат по него. Няма да ви донесе голямо богатство, но никога няма да ви остави гладни. Единственото и най-важно нещо, което ние като лекари изпитваме е да видим удовлетворението на пациентите от нашата работа“, каза проф. д-р Димитър Петков пред аудиторията.

Кардиохирургът д-р Тихомир Христов разказа на учените за тънкостите в сърдечната хирургия. Той ги запозна с основните заболявания, които засягат сърцето и налагат кардиохирургично лечение, сред които исхемична болест на сърцето, сърдечна недостатъчност, митрална инсуфициенция, аортна стеноза, артериална хипертония и др. Лекарят им представи различните оперативни техники и апаратура, използвани в операционните зали. Той им показа какво е изкуствено сърце и в кои ситуации се имплантира.

Кардиологът д-р Ренета Пелтегова обясни кои са факторите, увреждащи сърдечното здраве. Тя изтъкна вредата от тютюнопушенето, прекомерната употреба на алкохол, стреса, затлъстяването и заседналия начин на живот. Д-р Пелтегова обърна сериозно внимание на младежите за вредата от прекаляването с енергийни напитки и употребата на електронни цигари. Тя подчерта, че злоупотребата с тях увеличава относителния риск за настъпване на миокарден инфаркт.

Още от "Актуално"

Рехабилитация след остър коронарен синдромРехабилитация след остър коронарен синдром

Исхемичната болест на сърцето /ИБС/ е частично или пълно запушване на коронарни артерии с последващ недостатъчен приток на кръв в миокарда или некроза, проявяваща се с болка, камерна дисфункция, ритъмни

Кампания за безплатни прегледи в Банско и Гоце Делчев за Световния ден на сърцетоКампания за безплатни прегледи в Банско и Гоце Делчев за Световния ден на сърцето

По повод Световния ден на сърцето – 29 септември, лекари от УМБАЛ „Проф. д-р Александър Чирков“ ще извършват безплатни прегледи в общините Банско и Гоце Делчев. На 28, 29 и

Белодробен тромбемболизъм – симптоми, диагностика и лечениеБелодробен тромбемболизъм – симптоми, диагностика и лечение

Белодробният тромбемболизъм е инвалидизиращо и социално значимо заболяване. В последните години се забелязва тенденция към увеличаване на хоспитализациите на пациенти, страдащи от него. Вероятно поради повишаването на общата възраст на