На 24 ноември се навършват 3 години от загубата на забележителния проф. д-р Александър Чирков. Той постави България на картата на модерната кардиохирургия, извършвайки първата сърдечна трансплантация у нас и на Балканите през 1986 година. Не случайно той е носител на редица научни и държавни отличия, сред които и най-високото държавно отличие орден „Стара планина“. Проф. Чирков сбъдна мечтата си в страната да има болница, на която пациентите имат доверие на лекарите. А медиците, които са се учили от него с признателност си спомнят разговорите с него и най-вече уроците по човечност.
Проф. д-р Александър Чирков остави не просто незаличима следа в кардиохирургията, но и успя да изгради школа в съвременната медицина. Той предаде на лекарите, с които работеше умението да правят задълбочена оценка кое е най-добро за пациента и заветът, който самият той е научил от своя учител в Америка:“ Много по-важно е да си добър лекар, отколкото само сръчен хирург“.
Проф. Чирков възпита поколения специалисти, добри хора, които работят с душа за здравето на пациентите, защото негово верую беше, че здравето на пациента стои над всичко. Негова болка беше защо българите страдат най-много от сърдечни заболявания и казваше, че на сърцето най-много вреди злобата, омразата, завистта, лошата храна и обездвижването. Той завинаги ще остане в паметта на лекари и пациенти с нестихващия си оптимизъм и в днешния ден за него трябва да си спомняме с един от неговите уроци:“Животът около нас е пълен с приятни изненади, намерете ги. Сигурен съм, че чудесата, които ни обграждат, не свършват“.
Поклон пред паметта му!