В Световния ден за борба със СПИН- пазете сърцето от HIV-индуциран миокардит!


На 1 декември отбелязваме Световен ден за борба със СПИН. Инициативата цели да се напомни на обществото и правителствата, че СПИН не е изчезнал. Целта е да се повиши осведомеността за ХИВ, да се повиши толерантността към хората, живеещи с вируса, да се води борба с предразсъдъците, да се насърчат хората да се тестват и да знаят възможностите за превенция.

Синдромът на придобитата имунна недостатъчност (СПИН) е заболяване на човешката имунна система, причинено от вируса на човешката имунна недостатъчност (ХИВ). С течение на времето, заразяването с ХИВ /Човешки Имунодефицитен Вирус/, може да отслаби имунната система до такава степен, че тя да не може да се справи с определени инфекции.

В райони с по-ниски ресурси се счита, че СПИН може да причини инфекциозен миокардит, който представлява възпаление на мускулната тъкан на сърцето.Миокардитът може да бъде причинен от много заболявания, включително инфекция, токсини, системни нарушения като саркоидоза. ХИВ се очертава като един от основните етиологични агенти на заболяването с вирусен произход. При пациенти, които са HIV-позитивни, сърдечната декомпенсация с лимфоцитна интерстициална миокардиоза е често усложнение. Сред пациентите с активен Синдром на придобита имунна недостатъчност (СПИН) често се наблюдават миокардит и други вирусни, бактериални инфекции, което показва, че тези съпътстващи заболявания и автоимунитет може да са фактори, допринасящи за HIV-индуциран миокардит.

Още от "Актуално"

„Живея втори живот благодарение на Вас“„Живея втори живот благодарение на Вас“

От няколко години 51-годишният Румен Гачовски от Враца е заменил кафето с енергийните напитки и консумира по 5-6 кенчета на ден. Това, обаче рязко спира преди няколко дни, когато получава

На 16 октомври отбелязваме Световния ден на анестезиологаНа 16 октомври отбелязваме Световния ден на анестезиолога

На 16 октомври отбелязваме Световния ден на анестезиолога – една от най-сложните медицински специалности. Всяка операция започва и завършва с анестезиолога. Той ни приспива, той ни събужда и облекчава страданията

Проф. Димитър Петков: „Поставяме „сухи клапи“, които „живеят“ над 20 години“Проф. Димитър Петков: „Поставяме „сухи клапи“, които „живеят“ над 20 години“

Здравето на сърцето и протезирането му с различни клапи е основен дял в съвременната медицина, който се развива с бурни темпове в последните години. Изпълнителният директор на УМБАЛ „Света Екатерина“