Покорителят на Килиманджаро: „Проф. Петков е един от хората, които участваха в спасяването на живота ми“


Само преди седмица, първият българин с две трансплантации покори най-високия връх в Африка – Ухуро и показана на света, че хората със здравословни проблеми могат да бъдат физически активни. Георги Пеев е с трансплантирани сърце и бъбрек. През лятото на 2013 година той получава своето сърце от проф.д-р Димитър Петков, изпълнителен директор на УМБАЛ „Проф. д-р Александър Чирков“. Тогава проф. Петков е бил ръководител на екипа, извършващ сърдечната трансплантация на Георги Пеев.
„За мен проф. Петков е един от хората, които участваха в спасяването на живота ми и по-късно в годините станахме близки. В болница „Чирков“ всички сме като едно голямо семейство. Там страшно добре се грижат за нас. Ние сме особени пациенти“, сподели Георги Пеев пред Българското национално радио.

Проф. Петков обясни, че сърдечната трансплантация е по-специфична от останалите трансплантации, тъй като се изисква донорите да бъдат по-млади, възрастовата граница е максимум 45 години, докато бъбречните и чернодробните трансплантации, позволяват донори и в по-висока възраст. Успоредно с това всичко трябва да бъде строго синхронизирано, за да няма реакция на отхвърляне на организма, в който е присаден органът. Поради тази причина донорите за сърдечни трансплантации са значително по-ограничени, поясни кардиохирургът. И допълни, че нуждата от донори на този етап се компенсира с поставяне на изкуствени сърца.

Като ръководител на Катедрата по сърдечносъдова хирургия и инвазивна кардиология към Медицинския университет – София проф. Петков коментира темата с младите кадри в медицината. По думите му има две направления сред бъдещите лекари – едни, които се подготвят за Западна Европа и след завършването заминават за чужбина и други, които се реализират у нас.
„В УМБАЛ „Проф. д-р Александър Чирков“ има студенти, които се реализират още от 2 курс и ние попълваме редиците си с такива колеги, които са работили вече 4-5 години при нас. Те знаят всички особености и няма нужда да провеждаме обучения, които ще им загубят още 1-2 години. Тези колеги обикновено израстват и стават добри лекари, вече имаме няколко такива примера, така че съм спокоен за състоянието на здравната система в България, относно лекарите“, коментира проф. Петков.
Според него основният проблем е с недостига на медицинските сестри. Техният дефицит продължава да е основен фактор в системата на здравеопазването и трябва да се вземе решение на държавно ниво професията да стане по-атрактивна.
Цялото интервю с изпълнителния директор на УМБАЛ „Проф. д-р Александър Чирков“ може да чуете в звуковия файл в линка:
https://bnr.bg/post/101922909/shefat-na-umbal-prof-aleksandar-chirkov-prof-dimitar-petkov-sred-nagradenite-lekari-na-sofia

Още от "Актуално"

Дете с вроден сърдечен порок и момче с рядко генетично заболяване получиха шанс за пълноценен живот в УМБАЛ „Проф. д-р Александър Чирков“Дете с вроден сърдечен порок и момче с рядко генетично заболяване получиха шанс за пълноценен живот в УМБАЛ „Проф. д-р Александър Чирков“

Кардиохирурзите от УМБАЛ „Проф. д-р Александър Чирков“ дадоха шанс на две момчета с вродено и генетично заболяване за пълноценен живот. Пациентите са на възраст 8 и 16 години. 16-годишното момче

За каузата в подкрепа на донорството и трансплантациитеЗа каузата в подкрепа на донорството и трансплантациите

Решението за донорство трябва да се вземе бързо след мозъчна смърт, докато органите все още са витални. За сърце, диапазонът е 6 часа, колкото по-скъсен е този диапазон, толкова по-лесна

Д-р Незабравка Чилингирова: „Гордея се, че нашата болница помогна на обречени пациенти да видят децата си пораснали“Д-р Незабравка Чилингирова: „Гордея се, че нашата болница помогна на обречени пациенти да видят децата си пораснали“

Няма сърдечно трансплантиран пациент в България, който да не познава д-р Незабравка Чилингирова от Клиниката по кардиология на УМБАЛ „Проф. д-р Александър Чирков“, която проследява всеки един от тях след