Физическа активност след прекаран грип


В разгара на зимните месеци грипната вълна е все по-близо. Вирусолози предупреждават, че след новогодишните празници грипните заболявания ще се увеличат.
За разлика от други простудни заболявания, грипът е заболяване на целия организъм. Той се предава по въздушно-капков път. Пикът му обикновено е в средата на януари и началото на февруари. Каква е ролята на рехабилитацията във възстановителния процес след прекаран грип разказва Станислава Андонова, кинезитерапевт в УМБАЛ „Св. Екатерина“.

Какво е типично за грипа като заболяване?
Грипът е инфекциозно заболяване, причинено от вирус. Протича тежко, с висока температура втрисане, болка в мускулите, ставите и главата. Лечението е медикаментозно. Болните са на легло, което е свързано с общата отпадналост, немощ и умора, която изпитват.

Каква рехабилитация се препоръчва след грип?

В острия период на заболяването, който трае 3-4 дни от страна на рехабилитацията се препоръчва единствено често проверяване, като едновременно с това се извършват дълбоки вдишвания и издишвания, колкото се може по-дълбоки на по-начесто. Това е свързано с оксидацията на белите дробове и с превенция на усложнения от страна на дихателната система.

Каква е рехабилитацията при усложнения след прекаран грип?

Като цяло след грип се получават усложнения от страна на дихателната и сърдечносъдовата система. Много често нашите пациенти, на които се налага поставяне на аортна клапа, които са физически активни хора, мъже между 40-50 години, са прекарали пневмония или грип. Обикновено грипът удря мъжете в тази възрастова група в аортната клапа, в помпената функция на сърцето. В подострия период, който започва след четвъртия ден, когато може да има температура или да няма, типични са периоди с температура и периоди без температура, тогава се включват съвсем леки упражнения за глезен и стави като те трябва да бъдат т.нар. стречинг упражнения с бавен темп протягания. Това се прави заради мускулната скованост. Прави се и повдигане бавно на ръцете до горе, протягания, сякаш се опитваме да пипнем тавана. Хубаво е да се съчетават с вдишвания, като повдигане ръцете на горе и с издишвания, когато ръцете се отпускат. Това е до края на първата седмица от заболяването. След това при физически активни лица, може след 7 дни леки разходки на открито в бавен темп, тъй като човек още не се чувства добре, още е с физическа немощ. При физически трениращите лица може и велотренировка. След 2 седмици физически тренираните лица могат леко да възобновят тренировките, но без планкове, без коремни преси, без интензивни и изтощителни тренировки, защото всичко това води отново до срив на имунната система. Чак след един месец може да се спортува и тренира, както хората са го правило преди да се разболеят от грип.

Какво най-общо е характерно за рехабилитацията при вирусните заболявания?
При вирусните и инфекциозните заболявания като цяло рехабилитацията е много тънък момент, тъй като има рязък срив на имунната система от самият вирус, който мощно навлиза в тялото и се получава силна интоксикация на организма. Затова не трябва да се форсира физическата активност, защото това допълнително срива имунната система.

Още от "Актуално"

В Кардиохирургията и кардиологията сме на световно нивоВ Кардиохирургията и кардиологията сме на световно ниво

На професионалния празник на лекарите – 19 октомври проф. Светослав Йовев, началник Отделение по кардиостимулация, имплантиране на кардиовертер – дефибрилатори и ресинхронизиращо лечение към УМБАЛ „Проф. д-р Александър Чирков“ посочва

Само в УМБАЛ „Проф. д-р Александър Чирков“ се имплантира изкуствено сърцеСамо в УМБАЛ „Проф. д-р Александър Чирков“ се имплантира изкуствено сърце

Изкуственото сърце подпомага работата на слабото, дава възможност пациентът да бъде стабилизиран, изписан и да дочака за сърдечна трансплантация. Изкуствено сърце се поставя само в УМБАЛ „Проф. д-р Александър Чирков“,


Доц. Филип Абединов пред Дарик радио: „Един млад лекар да започва с четири или пет пъти над минималната работна заплата“
Доц. Филип Абединов пред Дарик радио: „Един млад лекар да започва с четири или пет пъти над минималната работна заплата“

У нас анестезиологията и реанимация вървят ръка за ръка, защото представляват приемственост. Като анестезиолог вие сте били вътре, видял сте предисторията на пациента и след операцията продължавате грижата за него,