Бъбречноклетъчен карцином – причини, симптоми, диагностика и лечение


Пушенето, затлъстяването и хипертонията са трите най-утвърдени рискови фактора, свързани с развитието на спорадичен бъбречноклетъчен карцином. Изчислява се, че тютюнопушенето играе роля в развитието на тези карциноми в 10-20% от случаите сред жените и 20-30% при мъжете. Затлъстяването допринася за развитието на 30% от случаите в Европа и до 40% от случаите в Съединените щати и Канада.

Неоплазмите на бъбрека съставляват 3.3% от всички новооткрити ракови заболявания. В до 95% от случаите хистологично се верифицира бъбречноклетъчен карцином. Това поясни доктор Тихомир Христов, кардиохирург в Клиниката по кардиохирургия на УМБАЛ „Св.Екатерина“.

Характерна особеност на заболяването е биологичната предиспозиция за съдова инвазия, което е в 10-25% включва формирането на туморен тромб в долната празна вена. Често ракът на бъбреците се открива случайно, посочва специалистът. В ранните стадии заболяването протича безсимптомно.

При поставянето на диагнозата мнозинството от пациенти с бъбречноклетъчен карцином и туморна тромбоза на долна празна вена са симптоматични. Симптомите обикновено се появяват, когато туморът нарасне и започне да засяга близките органи и тъкани, предупреждава д-р Христов. Едни от най – често съобщаваните симптоми са: хематурия, болка при натиск отстрани на тялото или в гърба, астено – адинамия; анемия, повтаряща се треска, която не е породена от настинка, грипна или друга инфекция. При мъжете – наличието на варикоцеле, което представлява бързо нарастване на група разширени вени около тестисите, като особено за десния тестис, може да свидетелства за наличието на голям бъбречен тумор. Както и специфични симптоми свързани с венозната оклузия можем да посочим: асцит, едем на долни крайници, Хепато – спленомегалия, синдром на Бъд-Киари.

За поставяне на диагнозата бъбречноклетъчен карцином се провеждат стандартни изследвания, които включват лабораторни показатели като: ПКК, Биохимия (като обикновено се наблюдават завишени стойности на креатинин, урея, АСАТ, АЛАТ и намалени на общ белтък и албумин, глюкоза) ,коагулационен статус, уринен анализ. Рентгенографията дава информация за формата, големината и положението на бъбреците, вродени аномалии, наличие на конкременти в отделителната система. Предоперативно се провежда ехография на вътрешни органи и сърце с цел първичен анализ на големината и авансирането на тумора. Интраоперативното се провежда ТЕЕ с цел проследяване местоположението на тромба в хода на операцията, както и постоянна оценка на сърдечната функция. Чрез ТЕЕ следва да се диагностицира миграцията на туморния тромб, което се случва в около 1.5% от случаите, но се свързва с до 75% смъртност. Настъпването на това състояние налага спешна стернотомия и тромбектомия, казва още д-р Тихомир Христов.В предоперативната подготовка на пациента се включва и провежда КТ или MRT на корем, малък таз и гръден кош, с което се цели локално стадиране на заболяването, определяне на стадия и нивото на тромба, установяване на метастази, уточняване на съдовата анатомия и вариции.От критична важност при провеждането на образното изследване е да се посочи точно нивото на туморния тромб в ДПВ, за изготвяне на правилна оперативна стратегия, изтъква д-р Христов.

Още от "Актуално"

УМБАЛ „Проф. д-р Александър Чирков“ се включва в Националните спортни игри за трансплантирани „Да! За живот!“УМБАЛ „Проф. д-р Александър Чирков“ се включва в Националните спортни игри за трансплантирани „Да! За живот!“

Лекари от УМБАЛ „Проф. д-р Александър Чирков“ ще се включат в Националните спортни игри за трансплантирани „Да! За живот!“. Те ще се проведат на 26 ноември по инициатива на ИА

Всяка осезаема промяна на времето води до рискове за сърцетоВсяка осезаема промяна на времето води до рискове за сърцето

Всяка осезаема промяна на времето води до рискове за сърцето и неговата функция. Още повече, когато градусите навън водят до жълт или оранжев код за опасна жега. „Затова заменете черните

Рехабилитация след остър коронарен синдромРехабилитация след остър коронарен синдром

Исхемичната болест на сърцето /ИБС/ е частично или пълно запушване на коронарни артерии с последващ недостатъчен приток на кръв в миокарда или некроза, проявяваща се с болка, камерна дисфункция, ритъмни