Историята на Мартин Кожуклиев е вдъхновяващ пример за това, че дори когато пътят изглежда без изход, ако човек намери сили и продължи да се бори, съдбата може да го срещне с правилните хора, които да му помогнат и да го измъкнат.
Преди 3 години Мартин развива сърдечна недостатъчност. Стига до етап, в който на всяка четвърта крачка трябва да спре, за да си поеме въздух, защото сърцето му е много, много изморено. Единственият изход в неговата ситуация е ново сърце. За такова обаче перманентно у нас чакат около 30 души. През последните 3 години получилите го са едва седмина. От болницата, в която Мартин работи и полагат грижи за него се обръщат с молба за помощ към своите колеги от УМБАЛ „Света Екатерина“, които да направят така, че Мартин да спечели повече време, докато чака за трансплантацията. И след повече от месец подготовка го постигат на 9 януари 2024г. Екипът, ръководен от проф. Димитър Петков, кардиохирург и изпълнителен директор на УМБАЛ „Света Екатерина“ не само връща Мартин към живота, но и прави нещо, което никой друг досега не е – имплантират му се не едно, а две изкуствени сърца.
„Той е особен и по-тежък случай от обичайните“, заяви доц. Филип Абединов от Клиниката по анестезиология и интензивно лечение на УМБАЛ „Света Екатерина“ и лекуващ лекар на Мартин, преди и след операцията пред „Club Здраве“. Той обясни, че при него толкова е напреднало сърдечното страдание, че лявата половина на сърцето, в която обичайно се поставя изкуствено сърце до такава степен не е функционирала, че е прехвърлила слабостта и в дясната половина. В резултат на това, лекарите решават да поставят устройство за подпомагане помпената функция на сърцето и от двете му страна – в лява и в дясна камера, което е изключителна рядкост. „С поставянето на устройството от двете страни, сърцето може да работи добре и от ляво и от дясно с добра синхронизация“, поясни доц. Абединов.
„Чудо е самият факт, че съм тук, след като действително болестта беше много напреднала и шансът, който получих да мога да изчакам трансплантация“, сподели Мартин.
Въпреки шансът за живот, времето на Мартин за изчакване на донорско сърце е по-ограничено. Когато се постави изкуствено сърце само в лявата камера времето за изчакване на трансплантация е значително повече, докато при Матин е по-различно.
„Ние сме единствената лицензирана клиника за изкуствени сърца и поради опита, който имаме знаем, че срокът е по-ограничен, затова той трябва да получи по-бързо шанс за трансплантация“, коментира доц. Абединов.
За да ускори процеса Мартин е получил покана за трансплантация от чужбина, но се нуждае от подкрепа, за да покрие разходите си там. Вижте повече в линка: https://www.actualno.com/club-health/istorijata-na-martin-kojukliev-pyrvijat-bylgarin-s-dve-izkustveni-syrca-news_2208879.html