Да се обърне сериозно внимание на превенцията на сърцето. За това призова изпълнителният директор на УМБАЛ „Св. Екатерина“ проф. д-р Димитър Петков от ефира на Нова телевизия по повод Световния ден на сърцето – 29 септември.
На сърцето влияят редица фактори. Исхемичната болест на сърцето е основният фактор за развитие на сърдечносъдови инциденти като инфаркт и инсулт. Рисковите фактори за исхемична болест на сърцето са високото кръвно, тютюнопушенето, обездвижването, стресът, прекомерната употреба на алкохол и наднорменото тегло, каза проф. Петков.
„За да се предпазим е добре да се придържаме към балансирано хранене като избягваме основно концентрираната захар, мазнините, червеното месо и да се насочваме към растителните храни, зеленчуци и плодове“, добави той. „Хубаво е да отделяме време за някакъв вид спорт или ако не можем за спорт, то поне да отделим време за ходене. Да направим около 10-12 хиляди стъпки дневно е съвсем достатъчно за нормален начин на функциониране на цялата сърдечносъдова система, не само на сърцето“, подчерта професорът.
Сърцето реагира на хормоните и на емоционалното състояние на човека. Но исхемичната болест на сърцето не може да се сбърка, тъй като болката при нея е силна и продължителна. Около 5% от пациентите изкарват инфаркт без симптоми. Това по-често се случва при диабетиците, уточни директорът на УМБАЛ „Св. Екатерина“.
Ниските температури провокират болката при пациентите с исхемична болест на сърцето, поясни специалистът. Лекарствата, които са намалени през летния сезон, да се възстановят в количеството, което е определено за зимния сезон, съветва още проф. Петков.
Намалява възрастта на хората с инфаркт. Обикновено заболяването се среща при пациенти над 50 и 60 години, но вече има случаи на пациенти с инфаркт на 28, 30, 35 години. Това обикновено са пациенти, които генетично имат високи нива на холестерола и триглицеридите в кръвта или приемат някакъв вид анаболни препарати и други забранени субстанции.