Все по-често се срещат пациенти под 40 години, които развиват инфаркт в по-млада възраст. Това обясни в предаването “ Светът на здравето “по БиТиВи изпълнителният директор на УМБАЛ “ Св. Екатерина” проф. д-р Димитър Петков. Причината са динамичният начин на живот, стреса през деня, неправилно хранене, обездвижването. Заболяването подмладява, каза още той. Проф.
Той обясни и как се прави анализ на риска за сърдечносъдово заболяване- прави се пълна кръвна картина, където се взема предвид нивото на холестерола и триглицеридите. Задължително е посещението при кардиолог. Трябва да се направи профилактичен преглед, да се оцени състоянието на сърцето, което става с ехокардиография, да се оценят клапите на сърцето, подчерта изпълнителният директор на болницата.
Ако има съмнения за исхемична болест на сърцето, пациентът се изпраща за коронарография, където със сигурност може да се каже има ли вероятност от развитие на инфаркт. Коронарографията не е страшна, увери той и допълни:” Ежедневно се прави това изследване. Това е рутинна процедура, която не дава никакви усложнения след това. Изследването продължава между половин и един час”. Коронарографията, по думите на проф. Петков, решава проблем в дългосрочен етап. Ако се установи стеснение, което застрашава развитието на миокарден инфаркт, поставянето на стент гарантира дългогодишна преживяемост след това, посочи още специалистът. Освен това коронарографията помага за проследяване на рискови стенози, които биха се развили в бъдеще. Проф. Петков поясни, че коронаротрафията дава точната картина за състоянието на сърцето и застрашаващия го миокарден инфаркт.
По думите на кардиохирурга не можем да кажем, че зимата е сезонът на инфарктите. “Но за пациентите с исхемична болест на сърцето, които страдат от стенокардия рязката експозиция от топло на студено може да предизвика спазъм на коронарните съдове на сърцето. При наличие на плаки в тях може да доведе до намалено количество на кръв в участъка след стеснението и съответно до намалено количество кислород и веднага организмът реагира с болка, стягане в съответната сърдечна област”, обясни изпълнителният директор на УМБАЛ “Света Екатерина”.
Обикновено през зимния сезон се обострят респираторните заболявания, но те оказват влияние върху сърдечния статус, каза още проф.д-р Димитър Петков. Една тежка пневмония може да повлия на сърдечния статус, например и да предизвика симптоми от страна на сърцето.
Наднорменото тегло е един от рисковите фактори за исхемична болест на сърцето, предупреди още проф. Петков. Аденамията, наднорменото тегло, стресът, тютюнопушене, прекомерната консумация на алкохол, диабет, високото кръвно налягане са основните рискови фактори за исхемична болест на сърцето.
За да се поддържа сърцето здраво проф. Петков съветва спазване на диетичен режим, спортуване, избягването на вредните фактори, намаляване на стреса и сън между 6-8 часа дневно. Някои пациенти се оплакват, че през зимата кръвното им се повишава. В тази връзка проф. Димитър Петков обясни, че през лятото човек повече се поти, организмът отделя повече течности и пациентите с хипертония намаляват количеството диуретици. Освен това през летния сезон се разширяват съдовете и кръвното налягане е в по-ниски стойности.
За тежката артилерия в сърдечносъдовата хирургия, а именно изкуственото сърцето, проф. Петков поясни, че това е последна стъпка в лечението. Преди поставянето на устройството се прави оценка на лявата и дясната камера на сърцето, оценяват се всички компоненти. По думите му има малък процент пациенти, които отказват да им бъде поставено изкуствено сърце. Над 10 г. до 15 години е преживяемостта при поставено изкуствено сърце при спазване на здравословен начин на живот.
Цялото интервю може да гледате в линка:
https://www.btv.bg/shows/svetat-na-zdraveto/videos/riskov-faktor-li-sa-niskite-temperaturi-za-sardechnoto-zdrave.html