В УМБАЛ „Света Екатерина“ пациентите ще бъдат оперирани с най-безопасната техника


В УМБАЛ „Света Екатерина“ пациентите ще бъдат оперирани с най-безопасната техника. Това ще бъде възможно благодарение на внедряването на последните машини за екстракорпорално кръвообращение, които са максимално щадящи здравето на пациента относно формените елементи на кръвта. Тези машини са интегрирани в новите операционни зали за кардиохирургия на болницата. Това каза изпълнителният директор на УМБАЛ „Света Екатерина“ проф. д-р Димитър Петков в интервю за радио „Фокус“.

Той припомни, че лечебното заведение разполага с 4 нови операционни зали, локализирани в блок „Б“ – новия блок на болницата. От тях 2 са за кардиохирургия, другите 2 са за съдова хирургия. Оборудвани са с последен писък на техниката в съответните специалности.

Една от залите за съдова хирургия е хибридна и разполага със съвсем нов ангиограф с изкуствен интелект, който ще спомогне за значително по-бързото вземане на решения. Това ще даде възможност за поставяне на по-бърза и точна диагноза на пациента и съответно по-бързо вземане на решение какъв вид оперативна интервенция да се направи, посочи проф. Петков.

Той обясни, че изкуственият интелект се базира на натрупани данни в медицината и досега функцията му е да прави по-бърз анализ на тези данни. В този аспект се поставя по-бързо диагноза на пациента и по-бързо се взема решение за лечението, но изкуственият интелект няма да измести изцяло функцията на лекарите като анализатори при вземане на решения.

На въпрос защо страната ни е водеща по сърдечносъдови заболявания, директорът на УМБАЛ „Света Екатерина“ определи три групи фактори, които са причина за това състояние. Първият е начинът на хранене, който е във връзка с ниския стандарт на живот. Болшинството от хората купуват евтини, с недобро качество храни. Това обяснява натрупването на атеросклеротичните плаки по съдовете, не само на сърцето, но и на мозъка, на крайниците и т.н. Втората група фактори, според кардиохирургът са персонални. В забързаното ежедневие основни фактори са стресът, високото кръвно налягане, диабетът, адинамията, тютюнопушенето и алкохолът. Обикновено са съчетани всички и заедно с неправилния начин на хранене водят до бързото развитие на атеросклероза още в млада възраст. Третата група е липсата на профилактични препарати и прегледи, игнорирането на профилактиката като цяло.

В последно време все повече се забелязват пациенти между 40-50- годишна възраст, изкарали тежък миокарден инфаркт или страдащи от исхемична болест на сърцето, което означава, че възрастовата граница пада, отчете специалистът.

Каква е продължителността на живота при сърдечна трансплантация и при изкуствено сърце, има ли възрастово ограничение при този вид трансплантация и как емоциите минават през сърцето може да разберете от линка: https://www.focus-news.net/novini/interviu/Prof-Dimitur-Petkov-Nyakoi-hrani-razbolyavat-surceto-2370359