Повече от 200 000 души в България страдат от сърдечна недостатъчност. Това отчете кардиологът от УМБАЛ „ Света Екатерина“ доц. Борислав Ацев в специален видеоматерил, в който дава подробни разяснения за лечението и диагностиката на сърдечната недостатъчност.
Сърдечната недостатъчност се появява, когато има структурни и функционални нарушения на сърцето, а те са следствие от други заболявания, като исхемична болест на сърцето с нейните усложнения, най-често сърдечен инфаркт, като сърдечни пороци, аритмии, артериална хипертония, инфекции на сърцето и някои по-специфични заболявания като кардиомиопатиите, вродени пороци и наследствени заболявания.
Други причини за появата на сърдечна недостатъчност могат да бъдат някои ендокринни заболявания, свързани с нарушенията в жлезите с вътрешна секреция – щитовидна жлеза, надбъбречни жлези.
Външните фактори, които водят до сърдечна недостатъчност са разпространени и сред младата възраст. Това са наркотиците, алкохолът, тютюнопушенето, токсични продукти, някои инфекциозни заболявания, имунодефицитни състояния, автоимунни заболявания. При лъчетерапията и химиотерапия има много медикаменти, които водят до сърдечна недостатъчност.
Причините за сърдечната недостатъчност са много и без те да станат ясни не може да се започне лечение.
В днешно време сърдечната недостатъчност не е смъртна присъда, както беше в миналия век. Благодарение на диагностичните методи, на времето в което се започва лечението и на това, че има революция в медикамнетозното лечение на сърдечна недостатъчност, трябва да се има предвид, че успехите са големи. Смъртността е намаляла с 20% и има проучвания, които показват, че вследствие на лечението с тези медикаменти самата помпена функция на сърцето нараства с 10%. Има и пациенти с пълно възстановяване на сърцето, които се връщат към обичайния си начин на живот.
Какви са етапите на развитие на сърдечната недостатъчност, как се диагностицира и лекува може да разберете от линка: https://www.youtube.com/watch?v=1gqLMoP2iew