Исхемичната болест на сърцето е най-често срещаното сърдечно заболяване


Исхемичната болест на сърцето е най-често срещаното сърдечно заболяване. Втората група са пациенти, страдащи от клапни заболявания на сърцето. Това заяви в интервю за News.bg изпълнителният директор на УМБАЛ „Света Екатерина“ проф. д-р Димитър Петков.

В миналото основната причина за тези заболявания беше ревматизмът, а през последните 15-20 години болшинството от пациенти страдат от дегенеративни промени или усложнения от исхемичната болест на сърцето. Тук не трябва да забравяме и инфекциозните клапни заболявания като инфекциозният ендокардит. Честа причина за появата на такъв са граноломи от зъбен произход, затова редовната профилактика при стоматолог е от особена важност”, подчерта проф. Петков.

Спешните състояния, с които постъпват пациенти в лечебното заведение са десекираща аневризма, усложнения на миокардния инфаркт като новопоявил се междукамерен дефект, руптура на стената на сърцето или някаква остра дисфункция на мускулите, които придържат клапите на сърцето като митралната клапа. “Това са спешни състояния и те като честота са немалък брой. Има още две групи заболявания, които по-рядко се срещат- вродени сърдечни малформации и тумори на сърцето”, каза още той.

Туморите на сърцето могат да бъдат както доброкачествени, така и злокачествени. “Най-често се срещат доброкачествените заболявания на сърцето, като миксома – най-често заловен за междупредсърдната преграда на сърцето. Друга група доброкачествени тумори са перикардните кисти. Голяма част от тях са по-често вродени състояния, които на някакъв етап се развиват и причиняват притискане на сърцето. Това налага тяхното оперативно отстраняване”, обясни още изпълнителният директор на лечебното заведение. Около 5% от туморите на сърцето са от злокачествен произход, най-често това е саркомата.

В големите градове с развитието на лабораториите за инвазивна кардиология все по-рядко се срещат пациенти, които идват в крайна форма на сърдечна недостатъчност. Обикновено това са пациенти от малките населени места, които нямат достъп до медицинска помощ и идват в стадий, в който болестта е толкова напреднала, че до голяма степен е унищожила мускула на сърцето, някоя от клапите и помпената функция на сърцето е спаднала до такава степен, че са много малко възможностите, с които можем ние да помогнем”, посочи проф. Петков.

В по-големите градове, където пациентът има достъп до реална медицинска помощ и достъп до кардиолог, много рядко се стига до тези състояния. “Значителен принос в решаването на проблема с достъпа до качествено здравеопазване в населените места е изграждането на национална мрежа от интервенционални кардиологични лаборатории, над 60 броя в цялата страна”, обясни още той.

Цялото интервю на проф. Димитър Петков може да прочетете в линка:
https://news.bg/health/uvelichavat-se-profilaktichnite-pregledi-na-horata-v-gradovete.html?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTEAAR1xdpHZk1fmIYp_CMjynXIxg3oPa_UMnN9OI_HXquJVgMJmyeLXPqqDH4w_aem_lsLY4Az7A_9O5faVHonm2g