ПРОФ. Д-Р ВАЛЕНТИН ГОВЕДАРСКИ: „ЩЕ РАБОТЯ ЗА СПОКОЙНА СРЕДА И АДЕКВАТНО ЗАПЛАЩАНЕ“


Управлението на болницата е голяма отговорност и задължение, защото все пак това е една болница с близо половин век история. Това заяви Проф. д-р Валентин Говедарски, директор на УМБАЛ “Проф. д-р Александър Чирков”, в интервю за предаването „Това е България“ на Радио „Фокус“.

В лекарските среди тази болница е известна като „люпилнята на кадри“, добави той. 

Приоритетите му в момента са да има спокойна среда на работа, да няма дефицит на кадри, който е водеща причина за проблемите в здравеопазването и персоналът да получава адекватни възнаграждения.

Като най-голямо предизвикателство стои възможността за оборудване на новата сграда на болницата, така, че лечебното заведение да придобие всички възможности и удобства на съвременната медицина.

Проф. Говедарски коментира разликите между държавните и частни болници като посочи, че се е създала нелоялна конкуренция.

„Например кардиохирургичните операционни в момента в България са над 10, кардиологичните лаборатории са повече от 50, а има все пак европейски регулации, където тези структури на глава от населението трябва да са значително по-малко. Примерно на 1,5 милиона население трябва да има една кардиохирургия или пък на 200 000 население трябва да има една кардиологична лаборатория. При нас са завишени многократно“, посочи изпълнителният директор на УМБАЛ “Проф. д-р Александър Чирков”.

По думите му това създава чудене от страна на пациента къде да отиде и как самите структури да привлекат пациентите. Използват се различни варианти, които не би трябвало да са обект на дискусия, но истината във финансирането е, че държавните болници изнемогват в случаите, в които трябва да лекуват пациенти с много тежка коморбидност, пациенти, пренасочвани по някакъв начин в държавните структури. Тези пациенти генерират значителни разходи. Следователно една държавна болница ще остане винаги във финансова загуба, смята съдовият хирург.

Много е важно да се отбележи, че държавните болници поддържат спешността, подчерта проф. Говедарски. Там трябва 24-часово обслужване. За това са необходими квалифицирани кадри, необходим е ресурс, финансов, добра техническа база. Всичко това прави държавните болници в една по-неизгодна позиция. Необходими са много регулации, които трябва да се направят в тази посока.

Цялато интервю на проф. д-р Валентин Говедарски може да прочетете тук: https://www.focus-news.net/novini/interviu/Prof-d-r-Valentin-Govedarski-Kato-direktor-na-vodeshta-kardiologichna-boln-1434509?fbclid=IwAR30K7YAHKmkhTbRN5PBpPYDdYkgwaRPnUzCz6Q2TPASDctNrBXn06yw7fQ

Още от "Актуално"


Доц. Филип Абединов пред Дарик радио: „Един млад лекар да започва с четири или пет пъти над минималната работна заплата“
Доц. Филип Абединов пред Дарик радио: „Един млад лекар да започва с четири или пет пъти над минималната работна заплата“

У нас анестезиологията и реанимация вървят ръка за ръка, защото представляват приемственост. Като анестезиолог вие сте били вътре, видял сте предисторията на пациента и след операцията продължавате грижата за него,

95 процедури TAVI са извършили кардиолозите от УМБАЛ “Проф. д-р Александър Чирков” от началото на годината95 процедури TAVI са извършили кардиолозите от УМБАЛ “Проф. д-р Александър Чирков” от началото на годината

95 процедури по транскатетърно клапно протезиране (TAVI) са извършили кардиолозите от УМБАЛ “Проф. д-р Александър Чирков” от началото на годината. TAVI се счита за най-големия напредък в полето на интервенционалната

Каква е връзката межди вирусните инфекции и отключването на сърдечносъдово увреждане?Каква е връзката межди вирусните инфекции и отключването на сърдечносъдово увреждане?

Вирусните респираторни инфекции (ВРИ) са сред най-честите причини за заболяваемост, както при възрастни, така и при деца. От глобална гледна точка, това е най-разпространеният тип инфекциозни заболявания и една от