Как да не объркаме сърдечната невроза с инфаркт ?


Сърдечната невроза е състояние, при което се развиват сърдечносъдови симптоми,без да има увреждане на сърцето. Те често се предизвикват от физически и емоционален стрес. Много често симптомите наподобяват тези при инфаркт на миокарда. Опасна ли е сърдечната невроза? Как да я различим от инфаркта и как се лекуват двете състояния със сходни симптоми? Повече по темата разказва доктор Христина Варналийска, кардиолог в УМБАЛ „Проф. д-р Александър Чирков“

Какво представлява сърдечната невроза?

Сърдечната невроза е състояние, което се проявява със сърдечни оплаквания след продължителен стрес, за което не може да се открие органична причина.

Какви са симптомите на сърдечната невроза?
Най-често тя се проявява с тежест в гърдите, понякога с болка, бодежи, нарушения в сърдечния ритъм. Наблюдава се прескачане, понякога сърцебиене, с чувство на задух и като цяло безпокойство. Пациентът се чувства напрегнат.

Опасно ли е това състояние?
Това състояние не е толкова опасно. То е по-притеснително за самия пациент. Тъй като има сърдечни оплаквания, той се притеснява. Тези оплаквания могат да наподобяват остър коронарен синдром или инфаркт на миокарда. Поради тази причина пациентът се притеснява да не би да получи инфаркт. Най-често такива пациенти посещават дежурен кабинет, спешна медицинска помощ. За тях това състояние е притеснително, защото не знаят дали тяхното сърце е здраво или има проблем.

Как да различаваме сърдечната невроза от инфаркта?
Пациентът със сърдечна невроза е подложен на продължителен стрес. По-често това са жени като сърдечната невроза се среща във всяка възраст. Много често тя се наблюдава при работохолици, емоционално нестабилно пациенти. Те получават болка, тежест в гърдите. Тази болка е по-продължителна. Може да трае часове, дори няколко дни. При инфаркт на миокарда или остър коронарен синдром имаме болка, която най-често е локализирана в гръдната кост, често е с ирадиация към шията, към рамената, към челюстта. Много често е съпроводена с вегатативна симптоматика- гадене, повръщане, обилно изпотяване. Това е клиниката на остър миокарден инфаркт. Пациентът посещава лекарски кабинет, където му е се извършва обстоен преглед. Могат да му се направят допълнителни изследвания като първото е ЕКГ, второ- ехокардиография. За успокоение на пациента и при наличие на промени в ЕКГ и ехокардиографията, е желателно да се направят кръвни изследвания, лабораторни изследвания на сърдечните ензими. Ако от тези изследвания установим, че няма промени в ЕКГ и в ехокардиографията сърдечните ензими са отрицателни, пациентът е с нормално кръвно, тогава приемаме, че сърцето е структурно, органично здраво и можем да приемем, че става въпрос за сърдечна невроза. Тогава идва вторият момент. За да бъдем напълно сигурни, че не се касае за някаква стабилна стенокардия, е необходимо да се направят допълнителни изследвания като велотест и да се направи холтер ЕКГ, ако има данни за сърдечни нарушения като прескачания, сърцебиене.

Инфарктът предотвратим ли е?

Разбира се, че е предотвратим. Когато човек има такива оплаквания, той посещава по най-бързия начин спешни специализирани центрове , какъвто е и УМБАЛ „Проф. д-р Александър Чирков“, където може бързо да се извърши и бързо да се установи дали се касае за инфаркт, остър коронарен синдром и съответно пациентът да бъде насочен за извършване на коронарография. Това е инвазивно изследване, което ще доведе до лечение на инфаркта. При сърдечната невроза оплакванията не преминават след прием на нитроглоцерин, а след прием на успокоителни медикаменти.