Затлъстяването на сърцето може да причини инфаркт или инсулт


Затлъстяването на сърдечния мускул се превръща във все по-голям проблем за медицинската практика. То представлява натрупване на липиди в тъканите на сърцето. Миокардна мастна дегенерация се развива заради натрупване на излишни мазнини в клетките или подмяна на мускулните влакна с мастна тъкан. Оказва се, че не всички хора с наднормено тегло обаче развиват затлъстяло сърце.

Какво представлява мастната дистрофия на миокарда или затлъстяването на сърцето?
Затлъстяването на сърцето е резултат от анормално отлагане на мастни вещества в него. Може да е следствие на мастна дегенерация на миокардни мускулни влакна. Водещ фактор е наследствеността, но и начинът на живот- злоупотреба с храна и алкохолни напитки, както и липсата на двигателна активност. Затлъстяло сърце се наблюдава и при жени в менопауза.

Какви са симптомите на мастната дистрофия на миокарда?
• Задухът е типичен симптом при хора със затлъстяване. В тежката му форма, пациентите не са в състояние да извършват дори леко физическо натоварване като изкачване на стълби.
• Болката в сърцето е важен симптом, който не е за пренебрегване. Когато върху миокардната мускулатура се натрупа мастна тъкан, сърцето отслабва.
• Аритмия. Ритъмът на затлъстялото сърце е неравномерен, води до тахикардия, както и до други нарушения.
• Много често при затлъстяване, кръвното налягане се повишава до опасно високи стойности. Хипертонията от своя страна води до редица вторични патологични процеси, които увреждат други органи и системи.

Kак наднорменото тегло влияе на сърцето?
Пациентите със затлъстяване по-често страдат от хипертония, а тя е водещ фактор за развитието на инсулти и инфаркти. При по-пълно тяло циркулацията на кръвта се увеличава многократно, което затруднява сърцето да я изпомпа. Това може да доведе до хипертрофия на миокарда. Ако затлъстяването не бъде овладяно и човек продължи да качва излишни килограми, може да се стигне и до сърдечна недостатъчност. Макар и рядко, но при затлъстяване може да се получи и мастна дистрофия на сърцето . Излишните мастни натрупвания в областта на коремната кухина пречат на нормалното функциониране на сърцето.

Лечимо ли е затлъстяването на сърцето?
Да. Това е обратим процес. За целта пациентът трябва да се върне към здравословно тегло като елиминира причините за затлъстяването. Така всички системи в организма ще се върнат към нормалния си ритъм на работа. Специалистите обръщат внимание, че екстремното отслабване също може да е натоварващо за сърцето. Затова то трябва да става под лекарски контрол, съобразен с цялостното здравословно състояние на човека. Физическото натоварване трябва да става поетапно с упражнения за укрепване на миокарда.

При проблем със сърцето потърсете кардиолог. Може да запишете час при специалистите на УМБАЛ „Проф. д-р Александър Чирков“ на 0800 40 909.

Още от "Актуално"

Спортът, сърцето и горещините. Как да тренираме без да навредим на сърцето в горещите месеци?Спортът, сърцето и горещините. Как да тренираме без да навредим на сърцето в горещите месеци?

Спортът е здраве и оказва своето благоприятно влияние върху организма, когато е с мярка. Как, обаче да спортуваме правилно, за да не навредим на сърцето си, когато навън термометрите показват

Медицинските сестри на УМБАЛ “Св.Екатерина”: Добрите неща са повече и затова продължаваш напред”Медицинските сестри на УМБАЛ “Св.Екатерина”: Добрите неща са повече и затова продължаваш напред”

В Световния ден на сестринството насочваме вниманието към ангелите в бяло, а именно към медицинските сестри. Главната медицинска сестра на УМБАЛ “Света Екатерина” Ирен Миленкова и медицинската сестра от Клиниката

УМБАЛ „Проф.д-р Александър Чирков“ с победи в Националните спортни игри за трансплантираниУМБАЛ „Проф.д-р Александър Чирков“ с победи в Националните спортни игри за трансплантирани

Медици от УМБАЛ „Проф. д-р Александър Чирков“ се включиха в Националните спортни игри за трансплантирани в рамките на инициативата „Да!За живот“. Д-р Йордан Македонски, началник Отделение за оперативно лечение на