На 24 септември отбелязваме Световния ден за борба с фамилната хиперхолестеролемия


На 24 септември отбелязваме Световния ден за борба с фамилната хиперхолестеролемия
Това е наследствено заболяване, което се характеризира с високи нива на LDL-C по-познат като „лош“ холестерол. Високият холестерол е сред водещите рискови фактори за сърдечносъдови инциденти като инсулт и инфаркт на миокарда.
Според статистиката 1 от всеки 5 инфаркта на хора под 45-годишна възраст се дължи на фамилна хиперхолестеролемия.
Заболяването често се открива късно, защото може да протече безсимптомно. Някои знаци, които подсказват високи нива на лошия холестерол са например подутини около пръстите, лактите, коленете. Други симптоми са болка в гърдите, както и други признаци на заболяване на коронарните артерии. Диагностиката на фамилната хиперхолестеролемия включва кръвни тестове, с които се установяват нивата на общия холестерол, LDL холестерола и триглицеридите.
Заболяването е наследствено и ако човек боледува от него, има голяма вероятност да се предаде на децата си. Когато върху наследствената предразположеност се добавят и рискови фактори като затлъстяване, обездвижване, високо кръвно налягане, злоупотреба с цигари и алкохол, диабет и други, опасността за здравето става още по-голяма.
Основната цел на лечението е да се намали риска от атеросклеротично сърдечносъдово заболяване, което включва промяна в начина на живот чрез отказ от тютюнопушене, здравословен режим на хранене и повишена физическата активност.
Има няколко вида медикаменти, които намаляват нивото на холестерол в кръвта и действат по различен начин.

Още от "Актуално"

Диагностика и лечение на артериални аневризмиДиагностика и лечение на артериални аневризми

Артериалните аневризми представляват ограничено разширяване на диаметъра на артериалната стена с повече от 50% спрямо очаквания размер на артерията според възрастта и телосложението на човек. Аневризмите могат да засегнат артериите

Д-р Чилингирова: Съвети при миокардит и перикардитД-р Чилингирова: Съвети при миокардит и перикардит

Вирусите поразяват сърцето. Най-често те влияят на миокарда. Вирусната инфекция преминава за 4-5 дни. При част от пациентите се развива и втората фаза на вирусната инфекция, когато тя поразява сърдечния мускул.

Тютюнопушенето и атеросклерозата са водещи фактори за абдоминална аортна аневризмаТютюнопушенето и атеросклерозата са водещи фактори за абдоминална аортна аневризма

Абдоминалните аортни аневризми (ААА) представляват патологично разширяване на коремната аорта, предимно в инфрареналния сегмент, повече от 50% или с размери над 30 мм в диаметър. Коремните аневризми дълги години не