През последните години се увеличава броят на хората, които се съгласяват да дарят органите на техни близки


През последните години броят на хората, които се съгласяват да дарят органите на техни близки, се увеличава. Едновременно с това обаче, България остава последна в ЕС по брой на трансплантациите. Каква е причината? „Една от основните причини да сме на последно място в Европа е лошата информираност на населението и не дотам добрата организация, особено в малките провинциални болници“. Това коментира кардиохирургът от УМБАЛ „Проф. д-р Александър Чирков“ д-р Йордан Македонски в студиото на „България сутрин по телевизия Bulgaria ON AIR.

Няма готовност пациентите, които биха могли да станат донори, да бъдат поддържани и да бъде говорено с близките и затова те трудно се съгласяват, както поясни той. Подготвени сме с апаратура, имаме кадри, които да извършат операциите, изтъкна д-р Македонски, но е много трудно да се стигне до донорска ситуация без съгласието на близките.

Според доц. Филип Абединов от Отделението за интензивно лечение на сърдечно оперирани болни организацията на донорството е от голямо значение. „В Испания, Австрия, Португалия, Хърватия няма изрично съгласие на пациента. По презумпция се приема, че всеки може да бъде донор. При нас искаме допълнително съгласие от близките“, подчерта той.
Целият разговор може да видите в линка:
https://www.bgonair.bg/a/36-sutreshen-blok/322440-posledni-sme-po-broy-na-transplantatsiite-zaradi-losha-informiranost-i-slaba-organizatsiya?fbclid=IwAR3lRGBdg2q4F94WX_kE0CHa8jZdEVfTAmH-jwqsUQmIvgTeo9l6zVYG5HA_aem_Aadz8dsYdMki43UZWGUxejJEx_h_gpfmKZbSIGNmk1sqe3mYwBuaM9yjY-Ci-nX1LrI