95 процедури TAVI са извършили кардиолозите от УМБАЛ “Проф. д-р Александър Чирков” от началото на годината


95 процедури по транскатетърно клапно протезиране (TAVI) са извършили кардиолозите от УМБАЛ “Проф. д-р Александър Чирков” от началото на годината.

TAVI се счита за най-големия напредък в полето на интервенционалната кардиология. Процедурата се осъществява чрез поставянето на клапа, която се внася в организма през съдовете. При TAVI сърцето на пациента бие, а самата интервенцията не изисква пълна анестезия.а само лека седация и локална анестезия. Процедурата спестява на пациентите отворената операция на гръдния кош при кардиохирургично лечение. TAVI позволява заболявания на аортната клапа да се лекуват без обичайните усложнения и при доста по-кратък възстановителен период за пациента . Затова и процедурата е подходяща за лечение на аортна стеноза.

TAVI е извършена за първи път на човек с тежка аортна стеноза в краен стадий на сърдечна недостатъчност през 2002 година от френския хирург Алън Кребие. След това няколко големи рандомизирани изследвания проучват транкатетърното клапно протезиране при пациенти с аортна стеноза и висок хирургичен риск. Успоредно се развиха две клапни системи. Едната, която се разгъва от балон и другата – саморазгъваща се. И през 2005 – 2007 г. двете основни клапни системи получиха одобрение и навлязоха в клиничната практика в Европа и САЩ. Понастоящем процедурата е широко застъпена, особено при пациенти над 75 години. А резултатите от последвалите клиничните проучвания показват много добра поносимост на протезата, сравнявайки пациентите, преминали лечение с хирургична методика. Въз основа на това TAVI залегна в европейските и американски препоръки за лечение на възрастни пациенти с висок хирургичен риск и аортна стеноза.