Диагностицирана навреме сърдечната недостатъчност има по -добра перспектива за пациентите


В последните години се наблюдава тенденция към нарастване на случаите на СЪРДЕЧНА НЕДОСТАТЪЧНОСТ. Това заболяване засяга лица от всички възрасти. Сърдечната недостатъчност е крайната фаза на много от сърдечните заболявания и представлява невъзможността на сърцето да изтласква достатъчно кръв за задоволяване на метаболитните и кислородните потребности на организма. Заболявания, които могат да доведат до сърдечна недостатъчност, са исхемична болест на сърцето, артериална хипертония, кардиомиопатии, ритъмна патология, перикардит, както и някои вродени пороци на сърцето. Съпътстващи заболявания като щитовидна дисфункция, анемия, затлъстяване, метаболитен синдром могат да влошат протичането на болестта.

Какви са симптомите?

Най-често пациентите се оплакват от болка в гърдите, тежест, лесна умора, задух, ограничен физически капацитет и др.

Кои са рисковите фактори?

Рисковите фактори са тютюнопушенето, употребата на алкохол, нездравословното хранене, висок холестерол, сънна апнея, инфекции, депресия, социална изолация, както и затлъстяването.

Какво е лечението?

В началото се започва медикаментозно лечение. Ако симптомите персистират и се задълбочават, се правят по-задълбочени изследвания, които да обективизират заболяването, довело до сърдечна недостатъчност. След това лекуващият лекар ще избере най-правилният подход за лечение. Когато пациентът е с диагностицирано сърдечносъдово заболяване, трябва редовно да посещава кардиолог, за да не се стига до развитието на сърдечна недостатъчност. Ако това заболяването вече е установено се препоръчва посещение при кардиолог поне на 6 месеца.

Какво препоръчват специалистите?

Профилактиката е много важна. Диагностицирана навреме, лекувана и проследявана сърдечната недостатъчност има по добра перспектива за пациентите.