Прекалената консумация на енергийни напитки може да доведе до психиатрични заболявания, паник атаки и разстройства на съня


Енергийните напитки имат много синтетични съставки и висока концентрация на чиста захар. Захарта води до пристрастяване. От медицинска гледна точка енергийните напитки имат дозозависим ефект – колкото повече, толкова по-зле. Това заяви в студиото на bTV Новините д-р Стоян Стефанов, кардиолог в УМБАЛ „Света Екатерина“.

Другите съставки, съдържащи се в енергийните напитки също могат да бъдат опасни. „Това са растителни екстракти – привидно натурални продукти, но във високи концентрации. Често алкохолът се консумира с енергийни напитки. Това също увеличава рисковете пред здравето“, предупреди специалистът.

“При децата сърдечносъдовите изяви на енергийните напитки не могат да доведат до инфаркт или инсулт. При тях рискът е от психиатрични заболявания, паник атаки и разстройства на съня“, каза още кардиологът.

Доктор Стефанов предупреждава- не можем да сме спокойни, че минимални количества са безопасни. Енергийните напитки са разнообразни, но в основната си компонента включват кофеин, захар и други стимуланти, подчерта той.
Кофеинът сам по себе си в зависимост от концентрацията си може да не е вреден, но в енергийните напитки се използват многократно по-високи дози от това, което се среща в чаша кафе, подчерта доктор Стефанов.

Повече може да видите във видеото: https://btvnovinite.bg/bulgaria/kardiolog-kafeto-e-polezno-i-udalzhava-zhivota.html?fbclid=IwAR1x7gCjcKfuFYdIprxdXKMaJbk4bXgFsqkhug8ijMqJBSVyY1GZ0mhn2Sw_aem_AUHLQXyx6FdQBL-sgUTJClH_nRyEMPItck3MQq2CWKv4VBdfxP-gmSe1IUiTHjVIK3GT-M2sAlnjQ9ljmTaD2lbY

Още от "Актуално"

Д-р Чилингирова: Съвети при миокардит и перикардитД-р Чилингирова: Съвети при миокардит и перикардит

Вирусите поразяват сърцето. Най-често те влияят на миокарда. Вирусната инфекция преминава за 4-5 дни. При част от пациентите се развива и втората фаза на вирусната инфекция, когато тя поразява сърдечния мускул.

Спасиха пациент със запушени артерии и много придружаващи заболявания в УМБАЛ „ Проф. Д-р Александър Чирков“Спасиха пациент със запушени артерии и много придружаващи заболявания в УМБАЛ „ Проф. Д-р Александър Чирков“

71-годишният Стефчо Илиев страда от болест на Паркинсон, има хронично обструктивна белодробна болест, хипертонично сърце и е прекарал остър миокарден инфаркт през 2020 г. Преди няколко дни той постъпва в

Покорителят на Килиманджаро: „Проф. Петков е един от хората, които участваха в спасяването на живота ми“Покорителят на Килиманджаро: „Проф. Петков е един от хората, които участваха в спасяването на живота ми“

Само преди седмица, първият българин с две трансплантации покори най-високия връх в Африка – Ухуро и показана на света, че хората със здравословни проблеми могат да бъдат физически активни. Георги