Всяка година на 19 май се отбелязва Европейския ден за борба със затлъстяването. Затлъстяването увеличава риска от сърдечносъдови заболявания, които в цял свят са една от водещите причини за смъртност сред населението. То е и рисков фактор за появата и развитието на диабет тип 2, болести, свързани с обмяната на веществата, хипертония, атеросклероза, ставни заболявания и др.
Според данни на СЗО в повечето европейски държави между 30 и 80 % от хората са с наднормено тегло. От децата средно 20 % са с наднормено тегло, като 1/4 от тях са със затлъстяване, което означава, че 3 милиона деца са със затлъстяване и 14 милиона – със свръхтегло.
В България около 2 милиона от възрастното население е със свръхтегло, като около 1 милион от тях е със затлъстяване. При децата приблизително 200 000 са със свръхтегло и около 67 000 от тях са със затлъстяване.
Затлъстяването се дължи на нарушен баланс между енергиен прием и енергиен разход, което води до натрупване на телесно тегло. Въпреки че хората приемат затлъстяването повече като козметичен проблем, а не като здравен, то е един от най-сериозните публични здравни проблеми на 21 век, предупреди д-р Ренета Пелтегова, кардиолог в УМБАЛ „Света Екатерина“.
Честотата на наднорменото тегло и затлъстяването се увеличава непрекъснато през последните години като достигат епидемични нива както при децата така и при възрастните. Затлъстяването е свързано с неблагоприятни ефекти върху здравето като цяло и в частност върху сърдечносъдовата система.
Наднорменото тегло и затлъстяването са добре познати рискови фактори за исхемична болест на сърцето както и за нейните предшественици дислипидемията и артериалната хипертония. Пациентите със затлъстяване по-често страдат от артериална хипертония като с увеличаване на тежеста на затлъстяването се увеличава и честотата на артериалната хипертония.
Наднорменото тегло е един от основните рискови фактори за завишаване нивата на холестерол в кръвта. Приблизително 60-70% от пациентите със затлъстяване са с дислипидемия, разказа още кардиологът. Нездравословните хранителни навици, прием на висококалорийни, мазни и преработени храни повишават LDL холестерола ,триглицеридите и намаляване нивата на HDL холестерола.
Затлъстяването е рисков фактор и за развитие на сърдечна недостатъчност. Първоначално обикновено е налице левокамерна дястолна дисфункция, но с напредване на процеса при продължително затлъстяване дястолната дисфункция прогресивно се влошава и постепенно настъпва и влошаване на помпената функция на сърцето. Като хората със затлъстяване имат 2 пъти по-голяма вероятност за развитие на сърдечна недостатъчност в сравнение с тези с нормално телесно тегло, каза още д-р Ренета Пелтегова.
Затлъстяването може да доведе до развитие на атеросклероза, предупреждава и доктор Емил Хаджиев, съдов хирург в Клиниката по Съдова и ендоваскуларна хирургия в лечебното заведение.
„Атеросклерозата предизвиква хронични или остри тромбози на артериалните съдове“, обясни той. Затлъстяването е свързано и с намалена подвижност.
Доктор Хаджиев поясни, че не всички хора със затлъстяване имат повишен холестерол. „ Много важно е къде се натрупват плаките- дали се натрупват в съдовете или в подкожната мастна тъкан“, акцентира специалистът.
Затлъстяването е обратим и предотвратим процес. Наднорменото тегло има имагинерно значение не само за съдовите заболявания, но и за всички други медицински специалности, изтъкна той.