Летните месеци се оказват едни от най-предизвикателните за сърцето. Екстремните горещини увеличават риска за здравето на хората с хронични заболявания, включително и на тези със сърдечни проблеми.
Повече за това как да пазим сърцето през летните горещини разказва в интервю за Информационна агенция News24sofia.eu доктор Ренета Пелтегова, кардиолог в УМБАЛ „Света Екатерина“.
В топлото време значително се повишава броят на хората с ритъмно проводни нарушения, дължащи се на загуба на електролити, причинена от обилно изпотяване и недостатъчен прием на течности. Високите температури засягат и пациентите с артериална хипертония. Жегата води до промяна в стойностите на артериалното налягане, обикновено се наблюдава спад в кръвното налягане,налагащо корекция на антихипертензивната терапия. Пациентите със сърдечна недостатъчност са с повишен риск от декомпенсация поради повишените циркулаторни и метаболитни нужди. Рискът от фатален инфаркт на миокарда се увеличава през горещите вълни особено в районите с високи нива на замърсяване на въздуха.
Най-застрашени от летните горещини са възрастните хора, особено ако са над 75 години, бебетата и малките деца тъй като при тях терморегулаторните механизми не са толкова ефективни. Също така бременните и хората с хронични заболявания (белодробни, бъбречни, сърдечни и др). В рисковата група са и хората с наднормено тегло, затлъстяване и захарен диабет.
През топлото време в човешкия организъм има загуба на течности,която е най-добре да се компенсират чрез прием на вода. Алкохолът, напитки съдържащи кофеин(кафе, черен чай) и такива с високо съдържание на захар трябва да се избягват, тъй като водят до дехидратация.
В най-горещото време на деня между 11-15 часа не излизайте навън. Избягвайте да влизате от топло в много охладено помещение, защото това води до спазъм на кръвоносните съдове и рязката промяна на температурата може да бъде фатална за хора със сърдечносъдови заболявания. Като сте навън почивайте на сянка, когато е възможно. Задайте си таймер, който да ви напомня да пиете вода,никога не чакайте да ожаднеете. Ако имате сърдечна недостатъчност попитайте вашия лекар, колко течности трябва да приемате дневно, тъй като по-голямото количество може да влоши симптомите. Както вече казах избягвайте употребата на алкохол, газирани напитки и такива съдържащи кофеин. Яжте леки храни,наблягайте на супи и салати. Относно физическата активност на открито нека бъде ограничена през най-горещите части на деня, правете леки упражнения през по-хладните часове.
За консултация с кардиолог от УМБАЛ „Света Екатерина“ може да се обадите на 0800 40 909.