Жегата обостря проблема с разширените вени


Изтощителните жеги влияят неблагоприятно върху вените и тяхното функциониране особено върху пациентите, които хронично страдат от разширени вени. Обострят се симптомите – оток, тежест в краката, мравучкане, сърбеж и крампи в края на деня и през нощта. За това предупреди пред вестник „България Днес“ д-р Елица Димитрова от Университетската многопрофилна болница „Света Екатерина“. Тя е лекар в Клиниката по съдова и ендоваскуларна хирургия в лечебното заведение и един от най-бързо и успешно развиващите се млади специалисти по съдова хирургия у нас.

Освен рекордните горещини, рискови фактори са също генната предразположеност и застоялият начин на живот. Голям проблем е и прекаленото стоене на едно място, каквото изискване има при немалко професии.

„Движението е ключов фактор за профилактика на заболеваемостта. Водните спортове са много подходящи, както и носенето на медицински компресивни чорапи с компресия. Хубаво е да се правят специални двигателни упражнения, които благоприятстват функционирането на вените. Много хора приемат венотоници, които допринасят за облекчаване на симптомите на разширените вени“, посочва още д-р Димитрова.
Специалистът дава препоръка на хората с болни стави и вени да бъдат внимателни при провеждането на различни процедури за лечение на ставни заболявания в балнеосанаториумите у нас.
„Горещата вода влияе неблагоприятно върху хората, предразположени към тромбофлебити и други хронични заболявания. Тогава вените реагират с възпаление и може да се стигне до тромб“, алармира експертът.
От своята практика тя е категорична, че в България има два типа хора.
„Едните въобще не си обръщат никакво внимание и едва когато достигнат до краен стадий на съответното заболяване започват да търсят медицинска помощ. Тези от другия тип, които имат генетична обремененост с разширени вени от ранна възраст се обръщат към лекар и започват да се профилактират“, споделя съдовият хирург от болница „Света Екатерина“.
За д-р Димитрова най-голямо предизвикателство е повторната хирургична намеса на едно и също болно място на пациент, което усложнява процедурата. Тя е привърженик на индивидуалния подход, като според случая може да се избере миниинвазивна процедура, класическата оперативна намеса или хибриден начин на действие, при който се комбинира миниинвазивна и оперативна терапия.