Метаболитен синдром – заболяване, което обединява едновременно риск от развитие на диабет тип 2 и сърдечносъдови заболявания


Метаболитният синдром е заболяване което, обединява едновременно риск от развитие на диабет тип 2 и сърдечносъдови заболявания.

Сърдечносъдовите заболявания водят до сърдечносъдови инциденти като инфаркт или инсулт. Развитието на това заболяване започва с появата на инсулинова резистентност и високи нива на холестерола.

Типично е затлъстяването в областта на корема. Пациенти с наднормено тегло и/или затлъстяване, които имат инсулинова резистентност често развиват метаболитен синдром, при който стойностите на холестерола са завишени, а нивата на т.нар. добър холестерол са занижени.

Защо обаче хората с метаболитен синдром са рискови за развитие на сърдечносъдови заболявания, обяснява кардиологът Ивайло Ценков от УМБАЛ „ Св. Екатерина“ в интервю за News24sofia.eu.

Метаболитният синдром е съчетание на сърдечносъдови рискови фактори, включващи абдоминално затлъстяване, дисгликемия, хипертриглицеридемия, понижен HDL-холестерол и хипертония. Всеки компонент на метаболитния синдром е независим рисков фактор за сърдечносъдови заболявания (ССЗ).
Комбинацията от тях увеличава честотата и тежестта на широк спектър от сърдечносъдови събития като микроваскуларна дисфункция, коронарна атеросклероза ,миокарден инфаркт, сърдечна недостатъчност и др.

Няколко са предпоставките за развитие на метаболитния синдром. Инсулиновата резистентност е такъв фактор. При нея клетките на тялото не реагират нормално и не обработват инсулина. Хипертонията е важен рисков фактор, който може да доведе до повишаване на опасността от сърдечносъдови заболявания. Неминуемо важен рисков фактор са стресът и неправилният начин на живот, които са индикатори, допринасящи за качване на килограми, увеличаване на нивата кръвна захар и кръвно налягане.

Причините се развитие на метаболитния синдром са редица и включват генетични предразположения, неправилно хранене, затлъстяване, заседнал начин на живот и други фактори. Възрастта и полът също играят важна роля, като рисковият профил се увеличава с напредване на годините. Смята се, че мъжете са по-често засегнати от болестта.

Как можем да се предпазим и да редуцираме рисковите фактори вижте в линка:
https://news24sofia.eu/d-r-ivailo-tsenkov-pred-news24sofia-eu-nad-65-ot-smurtnostta-e-vsledstvie-na-surdechnosudovi-zabolyavaniya-kato-osnovnata-prichina-e-metabolitniyat-sindrom/