Сърдечната недостатъчност е тежко сериозно протичащо заболяване. В най-общ план тя се дели на два вида- левостранна и десностранна, а доста често бива и смесена. От там и рехабилитационният подход е различен. Самото лечение на сърдечната недостатъчност е медикаментозно. Най-честите симптоми на сърдечна недостатъчност са задух, който може да възникне след физическо натоварване или в покой. Той може да се влоши в легнало положение. Друг симптом е умората. Типично е подуване на глезени и стъпала, който се причинява от натрупване на течност. Обикновено отокът е по-лек сутрин и се влошава по-късно през деня.
Кинезитерапевтът от УМБАЛ „Света Екатерина“ Станислава Андонова дава някои препоръки за двигателна активност при състояние на сърдечна недостатъчност, които могат да облекчат страданията на пациента.
По думите й ролята на физическата активност е да поддържа функционалното състояние на организма и да подпомага, колкото се може заедно с медикаментите сърдечната дейност.
Всички упражнения, които се правят са от легнало положение. Човек може да се обучи сам и на определени периоди да прави кръгове в глезените, защото всичко това подпомага периферното кръвообращение, а от там и работата на сърцето. Обикновено болните се обучават сами да извършват тези движения и те сами усещат противооточния ефект, а също и подобряване на двигателната им активност.
Друг симптом на сърдечната недостатъчност е умората и затрудненото дишане. Затрудненото дишане, особено при левостранната сърдечна недостатъчност е съчетано с т.нар.ортопнея. Тоест болните не могат да дишат легнали, ако не се надигат, почти в седнало положение. Заради това дихателните упражнения, които са много важен компонент в рехабилитацията на сърдечна недостатъчност, при левостранната сърдечна недостатъчност се дават от изходно положение седеж. По този начин дълбокото вдишване и издишване при пациентите е облекчено.
При десностранна сърдечна недостатъчност не трябва да има задържане на дишането, тоест дихателните движения да са бавни, плавни, да не са многобройни, а да са често и за кратко. Умората е основен признак, че сърцето страда. Колкото повече едно тяло се тренира от облекчено положение – дали лег или седеж – толкова повече човек се чувства работоспособен и умората полека лека не е толкова водещ симптом. При добре дозирана тренировка умората отшумява.