Над 40 пациента спасени от инсулт в УМБАЛ „Света Екатерина“


Над 40 пациента с атеросклеротични плаки на каротидните артерии са преминали през Клиниката по съдова и ендоваскуларна хирургия в УМБАЛ „Света Екатерина“ от началото на годината.

Под ръководството на проф. Валентин Говедарски им е проведено животоспасяващо оперативно лечение на клонове на аортната дъга.

На 29 октомври отбелязваме Световния ден за борба с инсулта

България е рекордьор по болестност и смъртност от инсулт в света.

По данни на СЗО мозъчният инсулт е втората по честота причина за смъртност и първа за инвалидизация при възрастни хора.

При мозъчно-съдовата болест засягането на каротидните артерии може да протича дълго време безсимптомно. Когато отлаганията в стената на сънната артерия доведат до пълното й запушване, се стига до спиране на кръвотока в съда, кръвоснабдяващ мозъка, което от своя страна води до инсулт. Не е изключено да се откъснат малки частици от натрупаните в стената на съда тромби и атероматозни плаки, които да запушат малки съдове в мозъка.

Симптомите на мозъчно-съдовата болест са внезапна мускулна слабост, изтръпване на едната страна на тялото, изкривяване на устния ъгъл, нарушен говор, силно главоболие, кратковременна загуба на съзнание и др.

При установена високостепенна стеноза на сънната артерия рискът от инсулт може да бъде редуциран оперативно. Тези оперативни интервенции на каротидните артерии са познати на съдовите хирурзи от половин век и са част от набора хирургични интервенции на съвременната съдова хирургия. С цел превенция на мозъчно-съдовата болест се прилага дезоблитерация на сънната артерия. Със страничен разрез в областта на шията с дължина около 5-6см. се достига до променената каротидна артерия и след отваряне на лумена й се премахва по хирургичен път стесняващата артерията атеросклеротична плака. Ако в хода на интервенцията се установи риск от нарушаване на мозъчното кръвообращение, в артерията се поставя шънт. Този вид операции са считани за изключително ефективни и безопасни за превенция на мозъчните инсулти, тъй като оперативните усложнения са под 2%.
В клиниката по съдова и ендоваскуларна хирургия в УМБАЛ „Св. Екатерина“ успешно се прилага ендоваскуларно лечение на каротидната артериална болест.То е свързано с понижаване на риска от мозъчен инсулт и повлияване на симптомите и се състои в извършването на ангиопластика и стентиране. При тези процедури се разширява /отваря болната артерия и се подобрява кръвоснабдяването на мозъка. Чрез специални катетри и водачи се достига от периферна артерия до каротидната артерия и се извършва ангиопластика и имплантация на стент. По време на процедурата пациентът е в пълно съзнание, като се използва само малко количество локална упойка на мястото на убождането. Този вид лечение на каротидната артериална болест е значително по-щадящо за пациента. Пациенти, проявяващи симптоми със стеснение 50% и повече, както и асимптоматични – със стеснение 70% и повече, са показани за оперативно или ендоваскуларно лечение.