На 87 пациенти е приложена транскатетърна аортна клапна имплантация (TAVI) през миналата година от Клиниката по кардиология в УМБАЛ “ Св. Екатерина”. На трима е поставен MITRACLIP.
TAVI е утвърден избор за лечение на тежка аортна стеноза (АС) при лица с висок хирургичен риск и е най-изключителният напредък в полето на интревенционалната кардиология.
Първата TAVI процедура в България е осъществена още през 2009 именно в УМБАЛ “ Света Екатерина”. От тогава досега лечебното заведение има над 1000 клапни имплантации . През 2016 г. след 100-ната си клапа болницата става независим обучителен TAVI център.
Лечебното заведение е и мястото, в което още от 2016 г, използвайки най-новите генерации клапни протези, процедурата се извършва при изключително щадящ за пациентите начин чрез избягване на обща анестезия и хирургичен достъп. TAVI се прилага при пациенти в напреднала възраст, за които отворената операция би била рискова.
Критериите, на които трябва да отговарят пациентите за рефериране на транскатетърно аортно протезиране или TAVI са точно и ясно дефинирани от Европейското дружество по кардиология.
MitraClip е устройство, което стеснява отвора на митралната клапа по методика подобна на хирургичната, намалява пропускането, подобрява хемодинамичните параметри и разрежда периодите на сърдечна декомпенсация. MitraClip е първата по рода си щадяща, минимално инвазивна терапевтична опция за пациенти с тежка митрална регургитация. Лечебното заведение е и първото в България, което успешно извърши комбинирано TAVI и MitraClip при пациент с комбинирана патология, както и успешна корекция на значима митрална регургитация с MitraClip при пациент в кардиогенен шок в хода на остър миокарден инфарк и механично подпомагане на циркулацията – клинични ситуации, които се правят на малко места в света
Мястото на тези методики е именно при подобни пациенти, без алтернатива извън медикаментозното лечение, поради неприемливо висок риск от конвенционална хирургия.