„Тежките“ трапези водят до синдром на празничното сърце


В сезона на празниците – Коледа, Нова година, поредица от именни дни какви рискове същестуват за здравето? Отговор на този въпрос дава кардиологът от УМБАЛ „Света Екатерина“ д-р Ивайло Ценков в интервю за в. Доктор.

– Д-р Ценков, в сезона сме на „тежките“ трапези – Коледа, Нова година, поредица от именни дни… Какви неприятни изненади крият празниците за здравето ни?
– Неприятните изненади идват, когато прекалим с алкохола, употребата на наркотични вещества и огромните количества храна. Това неимоверно води до покачване на артериалното налягане, излизания от ритъм – така нареченото предсърдно мъждене и дори инфаркт на миокарда, особено при хора с хронични сърдечни заболявания. Хроничната употреба на големи количества спиртни напитки води до промяна в структурата на сърдечния мускул, както и във функциите му. Това е предпоставка за появата на аритмии, като в случая говорим за синдрома на празничното сърце. Има един много интересен факт, свързан с този синдром -открит е след наблюдение на 32 епизода на аритмии при 24 пациенти, постъпили в болница поради тези оплаквания. Общото между всички била регулярната употреба на големи количества алкохол, съчетана с тежък запой в почивните дни, преди постъпването им в болница. Най-често наблюдаваните нарушения били надкамерни тахиаритмии и предсърдно мъждене. Пациентите успявали да се възстановят след спиране употребата на алкохол.

– Разкажете ни повече за синдрома на празничното сърце. Какво представлява?
– Терминът „синдром на празничното сърце“ започва да се употребява в медицинските среди от Филип Етингер и колеги през 1978 г. Използват го за назоваване на СМУЩЕНИЯ В СЪРДЕЧНИЯ РИТЪМ и проводните функции на сърцето, в резултат на употреба на големи количества алкохолни напитки при пациенти, при които няма данни за други сърдечни заболявания.

-Защо се определя като синдром?
– Самата дума синдром обяснява това – буквално означава „стечение“, „струпване“ на обстоятелства. Синдром е термин от медицината и психологията, който означава съвкупност от признаци, явления и симптоми, свързани с болестно състояние и проявяващи се едновременно.

– Какви са по-точно директните ефекти на алкохола, водещи и до синдрома на празничното сърце?
– Аритмогенният ефект на алкохола е зависим от дозата. Дори скромни количества етилов алкохол могат да предизвикат аритмия при хора с пароксизмално предсърдно мъждене. Има данни за подобен аритмогенен ефект и след употреба на марихуана, с цел развлечение.
Директните ефекти на алкохола върху миокарда на предсърдията се изразяват в предизвикване на дисбаланс в автономната нервна система. Етанолът повишава симпатиковия тонус, а той, от своя страна, увеличава отделянето на адреналин и норадреналин, което води до повишено освобождаване на калций от саркоплазмения ретикулум. Доказателство за повишаването на симпатиковата активност е и синусовата аритмия, която често се проявява при пациенти с алкохолна интоксикация. Впоследствие се активира и системата на парасимпа-тикуса с повишен вагусов тонус, който води до скъсяване на рефрактерния период за съкращение на предсърдията и също би могъл да е предпоставка за предсърдно мъждене.

– Кои хора са в рисковата група?
– Практически заболяването може да се изяви във всяка възраст, в зависимост от наличието на подлежащо заболяване. Някои от основните рискови фактори са:
– Напреднала възраст -над 60 г.
– Артериална хипертония – продължителна и недобре контролирана
– Подлежащо сърдечно заболяване – исхемична болест на сърцето, кпапна патология – митрална сте-ноза, хипертрофична и ди-латативна кардиомиопатия, след сърдечна операция и др.
– Тиреотоксикоза
– Повишена консумация на алкохол.
– В много случаи обаче не се открива наличието на подлежащо заболяване.

– С какви клинични симптоми се проявява?
– При повечето хора заболяването протича безсимптомно и може да остане неразпознато. Въпреки това при някои пациенти може да се изявят следните симптоми:бърз и неправилен сърдечен ритъм; замайване; повишена уморяемост и слабост; треперене или „туптене“ в сърдечната област; задъхване и чувство за безпокойство; бързо настъпване на умора при физическа активност; стягане в сърдечната област. Ако това стягане е интензивно, потърсете спешна помощ.

– Кои са най-често наблюдаваните нарушения в ритъма при синдрома на празничното сърце?
– Най-честите нарушения са синусовата тахикардия, предсърдното мъждене, предсърдно трептене. При злоупотребата с алкохол камерните аритмии и атриовентрикуларния блок са по-рядко явление от предсърдното мъждене.

– Интересен факт е, че алкохолът води до повишаване на кръвното налягане, особено по време на махмурлук. Как се обяснява този факт?

– Консумацията на алкохол може да доведе до повишаване на кръвното налягане. Алкохолът отпуска и разширява кръвоносните съдове. В резултат на това кръвта тече по-свободно, което води до временно понижаване на кръвното налягане. Организмът компенсира този първоначален спад, като активира симпатиковата нервна система, което впоследствие може да повиши кръвното налягане до по-високи нива, от-колкото преди употребата на алкохол.

– Колко алкохол може да причини синдром на празничното сърце?
– Не съществува доза алкохол на седмица, която да се счита за „протектираща сърцето“, както беше популярно да се смята доскоро. Не може да се каже точно колко алкохол трябва да изпие даден човек, за да развие синдром на празничното сърце, тъй като критичната доза е индивидуална при всеки.

– Какви по-сериозни усложнения може да предизвика?
– Най-сериозно усложнение е инсултът. Наличието на предсърдно мъждене е причина за възникването на 15 до 30% от всички мозъчни инсулти, които често се характеризират с по-тежко протичане и по-висок риск от фатален край. Често обаче, състоянието протича безсимптомно, което прави профилактиката на мозъчния инсулт изключително трудна.

– Защо предсърдното мъждене се определя като основен рисков фактор за развитие на инсулт?
– Формиралият се тромб в кухината на предсърдието е подложен на силен „стрес“, вследствие на постоянно постъпващата в него, както и преминаващата към камерите кръв. Това може да стане причина за откъсване на част от тромба и попадането му в системното кръвообращение, достигайки до мозъка, бъбреците, очите или в периферните части -ръце, крака и др. В 80% от случаите крайна спирка е мозъкът. Този механизъм на възникване на мозъчния инсулт е познат още като кардиогенна емболизация. Попадналият в мозъчното кръвообращение ембол става причина за запушване на кръвоносния съд и ограничаване на кръвоснабдя-ването в този участък -ВЪЗНИКВА ИСХЕМИЧЕН МОЗЪЧЕН ИНСУЛТ
Много често обаче, тъй като емболите не са здраво прикрепени към съдовата стена, както е например при атеросклеротичните тромботични маси, те могат да се придвижат по-нататък в съдовата система, освобождавайки временно „запушеното“ място. Вследствие на това настъпва бърза реперфузия, т.е., възстановяване на кръвообращението в този участък, което може да доведе до нахлуване на кръв и в заобикалящата мозъчния инфаркт тъкан -т.нар. хеморагично пропиване или „червен“ инфаркт.

– Спешно състояние ли е синдромът? Налага ли специфично лечение?
– Разбира се! Колко. то по-бързо се третира с медикаменти, е обратимо. Налага се прием на анти-коагуланти за протекция от мозъчен инсулт. Колкото по-дълго пациентът е в пълна аритмия, толкова повече може структурно да се промени сърцето и тогава да е невъзможна регулатизацията на ритъма. Импулсите на нормално биещото сърце се създават в група клетки, намиращи се в дясното предсърдие.Тази малка структура се нарича синусов възел. Нормалният брой импулси, които синусовият възел създава са 60-100/мин. В някои случаи обаче импулсите, създаващи ритъма, се формират в други участъци на предсър-дията. Те могат да бъдат с много висока честота и да предизвикват повече от 600 съкращения за една минута. Освен бърз, сърдечният ритъм е и неравномерен. Затова се нарича и„абсолютна аритмия“.

– По различен начин ли действа алкохолът на жените и на мъжете?
– Ако жена и мъж пият едно и също количество, нивото на алкохола в кръвта на жената почти винаги ще бъде по-високо от това на мъжа и причините са няколко. Жените обикновено са по-слаби и по-дребни от мъжете, а това не е без значение, когато определено количество алкохол влиза в едно по-голямо или по-малко тяло. При еднаква височина и тегло ЖЕНИТЕ АБСОРБИРАТ 30% ПОВЕЧЕ АЛКОХОЛ В КРЪВТА си от мъжете, което значи, че дамите се напиват по-бързо със същото количество алкохол. Дори, ако жената е със същото тегло като мъжа, тя ще има по-високо ниво на алкохол в кръвта, ако двамата изпият едно и също количество. Причината за това, е, че алкохолът се задържа във водата на тялото, а не в телесните мазнини. Обикновено жените имат и по-висок дял на телесните мазнини от мъжете, което означава, че са с по-ниско съдържание на вода в тялото. Това пък е показателно за факта, че алкохолът в техния организъм има по-висока концентрация в кръвта. Освен това, мъжете разполагат с по-голямо количество от ензима алкохолдехидро-геназа, който разгражда алкохола в стомаха, преди той да отиде в черния дроб. На практика, по-голямата телесна маса е допълнителен фактор, който повишава алкохолната издръжливост на мъжа.