„Аз не избрах специалността си сам – тя ме избра! Започнах работа още в студентските си години в Клиниката по съдова хирургия, в която работя и до момента. Другото всичко е история – безсънни нощи, много учене и труд, за да стигна до тук“, каза началникът на Отделението по съдова и ендоваскуларна хирургия на УМБАЛ „Проф. Д-р Александър Чирков“ д-р Светослав Димитров в интервю за clinica.bg.
“Изключително съм благодарен на всички преподаватели в МУ– София, които са посветили своя живот в обучението на студентите и младите лекари (като студент никога не бих казал това!). С годините осъзнах, че колкото по-строги и взискателни са били те, толкова повече неща съм успял да науча. Образованието, обаче, както всяко друго нещо е двустранен процес и за да получиш, трябва да дадеш, а в медицината трябва да дадеш много!”, допълни д-р Димитров.
Според него лекари, дентални лекари, фармацевти, специалисти по здравни грижи, икономисти, юристи, политици, пациентски организации и др. са хората, от които зависи бъдещето на здравеопазването в България. „Бих им казал, че трябва да работят като един отбор и да не разглеждат проблемите на парче, а като едно цяло, тъй като здравната система работи като един сложен организъм. Само тогава биха получили очаквания добър резултат“.
Oстойностяването на медицинския труд трябва да бъде включено към всяка една клинична пътека. По-голямото навлизане на частните фондове е една от стъпките в решаването на проблема с недофинансирането. Не бива да забравяме и промени свързани с подобряване на възможностите за специализация на лекарите и увеличаване на броя на специалистите по здравни грижи. Развитието на електронното здравеопазване и увеличаване на програмите за промоция и профилактика на здравето биха подобрили здравния профил на българина като цяло.
Цялото интервю с д-р Светослав Димитров вижте в линка: https://clinica.bg/23812-Lekari-i-politici-trqbva-da-rabotqt-kato-otbor