Изключително успешно се развива феталната ехокардиография и все по-малко деца се раждат с тежки вродени сърдечни малформации


В Седмицата на вродените сърдечни малформации, която светът отбелязва всяка година в периода 07-14 февруари, насочваме вниманието към информираността за най-честата вродена аномалия и живота на пациентите с това заболяване.
Доц. д-р Румен Маринов от УМБАЛ „Света Екатерина“ е детски кардиолог с над 20 годишен опит. Той е един от малкото специалисти в България, които извършват фетална ехокардиография на плода при бременни.

Доц. Маринов как откривате вродените сърдечни малформации още в пренатална възраст?
Вродените сърдечни малформации могат да се диагностицират в периода 18-24 гестационна седмица по специални показания. Бременните трябва да посетят фетален кардиолог. В случай на диагностициране на такова заболяване могат да се предприемат няколко стъпки. Първата стъпка е поставянето на диагнозата, на второ място трябва да се направи генетично изследване за друга генетична аномалия, като Синдром на Даун, Синдром на Патау, Синдром на Едуардс и др. Третата стъпка е лечение, тъй като някои от вродените пороци на сърцето подлежат на лечение и преди раждането.

Моля да обясните малко повече за това пренатално лечение?
Пренатално се отваря пулмоналната клапа с балон, през гръдния кош на бебето, докато плодът е в корема на майката. Това през последните 10 години се прави успешно в Европа в 3 или 4 центъра. Аз диагностицирам такива случаи и ги изпращам обикновено в Германия или в Австрия. В България все още не се прави тази интервенция. Подобни случаи откриваме на 4-5 години.

Как една родилка може да се ориентира, за да отиде на фетална ехокардиография?
Има показания, които строго се спазват от съвременните акушер-гинеколози. Показанията са диабет на майката, случай на раждане на дете в семейството с вродена малформация и случай на хромозомна аномалия на дете в семейството. Те са строго дефинирани показания. В последните години в България изключително успешно се развива феталната ехокардиография и все по-малко деца се раждат с тези тежки необратими заболявания.

Да обобщим, когато се открие вродена сърдечна малформация в пренатална възраст какво следва? Какво трябва да направят родителите?
Следва генетично консултиране, консултиране с акушер-гинеколог и консултиране каква е прогнозата на това дете в бъдеще. Ако сърцето е тежко увредено се събира медицински консилиум, който решава какво да се прави по-нататък.

Какво трябва да знаем за децата с вродена сърдечна малформация?
Това е най-честата вродена патология в човешкия организъм. Осем на хиляда деца се раждат с вродени сърдечни малформации. Заболяванията са изключително пъстри и многолики. Най-честите от тях са междукамерен септален дефект и междупредсърден дефект. Това, за което се борим ние детските кардиолози е да се въведе скринингова програма в България на всяко дете до 7 годишна възраст да се прави ехокардиография.
На практика това са заболявания, които променят живота на самото дете и на неговото семейство в медико-социален и психосоматичен аспект.
Повечето от тези заболявания изискват хирургична интервенция в ранна неонатална, късна неонатална възраст, кърмаческата възраст или между 5 и 9 годишна възраст. Много от заболяванията са лечими консервативно с лекарства. В УМБАЛ „Света Екатерина“ предлагаме хирургично, интервенционално и консервативно лечение на вродните сърдечни малформации при деца и възрастни.
Хирургичното лечение включва дефинитивно лечение- затваряне на междукамерен дефект, на радикална корекция на тетралогия на Фало и освобождаване на изхода на дясна камера.
Интервенционалните лечения се извършват като през вената или артерията на крака се осигурява достъп до сърцето и се поставят различни имплантируеми устройства. През последните години се дава предимство на мнинимално инвазивната терапия и хирургия, каквато е тази.

Могат ли децата с вродена сърдечна малформация да водят нормален начин на живот?
Да, успешно излекувани могат да водят нормален начин на живот. Трябва след това да ги наблюдаваме периодично.

Какъв е вашият съвет към родителите?
Бременните жени да правят фетална ехокардиография. Това е неинвазивен, не сложен, не отнемащ много време и не скъп метод за диагностика.