Децата със сърдечно заболяване често изостават във физическото развитие


Най-честите вродени дефекти в световен мащаб са вродените сърдечни малформации /ВМС/ с честота 7-8/1000 деца. Част от децата с ВМС имат изявени симптоми в първите часове, дни или седмици след раждането. При други, симптомите се явяват месеци или години по-късно.
Детският кардиолог доц. Румен Маринов поясни как може да се диагностицират тези заболявания пренатално, както и да се намери начин за лечение още докато плода е в корема на майката. Какви са симптомите, диагностиката и лечението при вече родени и пораснали деца разяснява кардиологът от УМБАЛ „Света Екатерина“ доц. д-р Незабравка Чилингирова, която от години следи малки и големи с вродени сърдечни аномалии.

Доц. Чилингирова, какви са причините за ВМС?
Причините за ВМС не са напълно изяснени. Като рискови фактори се изтъкват заболявания на майката като диабет, вирусна инфекция, употреба на медикаменти, наличие на ВМС в семейството, генетични фактори и синдроми. В зависимост от вида и тежестта на ВМС, заболяването може да се изяви непосредствено след раждането или след месеци и дори години. ВМС могат да бъдат асимптомни, без клинична изява. Случайно се открива шум при добре развито дете или възрастен без оплаквания.

Има ли симптоми и какви са те?
Основните симптоми са установяване на сърдечен шум, признаци на сърдечна недостатъчност, учестено дишане, изпотяване отказ от храна, лошо наддаване на тегло или синьо оцветяване на кожа и лигавица.

Как се диагностицира ВМС?
Диагнозата ВМС се поставя на базата на комплексен кардиологичен преглед, включващ щателна история на заболяването и клинично изследване. Прави се оглед на кожата и лигавицата, прави се оценка на пулса (дали е бърз, бавен или неравномерен, дали е еднакъв на горни и долни крайници) и измерване на кръвното налягане. Оценяват се сърдечните тонове и шумове, които се дължат на затварянето на сърдечните клапи, преминаването на кръвта през дефектите на сърцето или в големите кръвоносни съдове. Прави се електрокардиограма за ритъмно-проводни нарушения, ехокардиография за морфологична и функционална оценка на сърцето. При необходимост се провежда компютърнотомографско или магнитнорезонансно изследване.
За хемодинамична оценка на диагнозата при някои пациенти преди сърдечна операция се провежда инвазивно изследване. На кардиохирургичен колегиум се взима решение за интервенционално или оперативно лечение. При необходимост се провеждат холтер ЕКГ и артериално налягане, както и електрофизиологично изследване при доказани ритъмно-проводни нарушения.

Има ли признаци и симптоми, които да подскажат на родителите, че детето има ВМС?
Децата със сърдечно заболяване често изостават във физическото развитие, изпотяват се обилно, имат учестено или затруднено дишане. При бебетата и много малките деца това може да доведе до лошо хранене, тъй като детето не може да диша и суче едновременно и най-често се отказва от храненето.
При някои деца може да се забележат отоци (подуване) около очите, коремчето, глезените и подбедриците при по-големите деца.
Цианозата (синьо оцветяване на лигавицата и кожата на тялото) е друг симптом, който може да е признак на сърдечно заболяване.
Главозамайване, прилошаване и припадъци се дължат на намалено мозъчно кръвоснабдяване, поради промяна в сърдечната честота (аритмия) или аортна стеноза.
Нормално е детето да има учестена сърдечна дейност по време на физическо натоварване или плач, ако обаче се появи в покой или е свързана и с други оплаквания, може да е симптом на сърдечно заболяване. И обратното, брадикардията, забавената сърдечна дейност може да доведе до симптоми като притъмняване, слабост или оплаквания от дискомфорт в гърдите или корема.

Кога трябва да заведем детето на кардиолог?
Заведете детето на кардиолог, ако разходките и качването по стълбите изведнъж са започнали да го уморяват. Посещението при детски кардиолог трябва да се направи и при по-често и обилно изпотяване, учестено дишане, липса на положителна динамика в телесното тегло. Не е задължително това състояние да е причинено от сърдечни заболявания, но е необходимо да се установи причината. Независимо от здравословното състояние на детето родителите трябва редовно да му мерят кръвното налягане при оплакване от главоболие, кръвотечение от носа, болка в корема и мускулна умора. Да се изключат бъбречни заболявания, неврологични, офталмологични и ендокринни нарушения, при които хипертонията може да е вторично явление.

Какво е лечението на ВМС?
Съвременното лечение на ВМС може да бъде интервенционално, минимално инвазивно или оперативно. Решението се взима след внимателна оценка на заболяването и се преценява кога е най-безопасно за детето.

Могат ли децата с ВМС да водят нормален начин на живот и трябва ли да спазват определен режим?
При своевременно и успешно коригираните ВМС без остатъчни хемодинамично значими нарушения пациентите могат да водят нормален здравословен начин на живот, без енергийни напитки, вейпове, тютюнопушене, злоупотреба с алкохол и без употреба на добавки, свързани със спорт, като анаболи и стероиди. Могат да практикуват любителски спорт, без екстремни тежки натоварвания.

Какъв е Вашият съвет към хората с ВМС?
За намаляване на риска от сърдечни заболявания, важно е цялото семейство да води здравословен начин на живот. Ако родителите имат наднормено тегло, най-вероятно и детето ще страда от същото, защото ще копира техния подход към храненето и физическите натоварвания. Трябва да се спазва правилен баланс между качество и количество.