Д-р Иван Лютаков: „Внезапната промяна в диетата след дълъг пост може да доведе до различни храносмилателни проблеми“


Намираме се в периода на Страстната седмица – време на дълбоко смирение и най-строг пост за вярващите. Тези последни дни преди Великден носят със себе си духовна и физическа подготовка за големия празник. След въздържанието обаче, идва момент на радост и изобилие – богата великденска трапеза с месо, яйца, козунаци и сладкиши. Тази рязка промяна в храненето, може да натовари сериозно организма. Затова е важно да подходим с внимание и мярка към прехода от пост към пълноценно хранене, за да запазим както празничния дух, така и доброто си здраве. Препоръки по темата дава д-р Иван Лютаков, началник на Отделението по гастроентерология на УМБАЛ „Света Екатерина“ пред информационна агенция News24sofia.eu.

Великден е свързан с богата трапеза след дълъг пост. Как рязката промяна в храненето влияе на храносмилателната система?
Внезапната промяна в диетата след дълъг пост (ако пациентите са спазвали пост според християнските традиции), какъвто е случаят с Великден, може да има значителни ефекти върху храносмилателната система. След продължителен период на ограничен прием на храна, внезапното консумиране на големи количества храна, особено богата на мазнини и калории, може да доведе до различни храносмилателни проблеми.
Първо, рязкото увеличаване на калорийния и мазнинния прием може да предизвика симптоми на диспепсия (гадене, тежест и дискомфорт в епигастриума). Друга честа причина е да се обостри рефлукс-езофагита съпроводен с паране, киселини и болка зад гръдната кост. Проучване, публикувано в European Journal of Gastroenterology & Hepatology, показва, че висококалоричните и високомазнинни ястия увеличават вероятността от поява на рефлукс и диспептични симптоми.
Второ, внезапното преяждане може да доведе до чувство на тежест и подуване. Това е свързано с увеличеното натоварване на храносмилателната система, която трябва да обработи голямо количество храна за кратко време, което е натоварване на панкреаса (задстомашната жлеза). Панкреасът произвежда храносмилателните ензими и прекаляването с храната (особено мазна и тежка храна) значително влошава неговата функция.
Трето, промяната в диетата може да повлияе на микробиома на червата. Според проучване, публикувано в Nature, краткосрочната консумация на диети, съставени изцяло от животински или растителни продукти, може бързо да промени структурата на микробиома на червата, което може да доведе до дисбаланс и потенциални храносмилателни проблеми, съпроводени с газове, подуване, дискомфорт и така наречения „Синдром на дразнимото черво“ .
Накрая, внезапното преяждане след пост може да доведе до промени в метаболизма и хормоналния баланс, което може да повлияе на общото здравословно състояние и да предизвика различни храносмилателни и метаболитни проблеми, свързани със „омазняване“ стеатоза на черен дроб.
В заключение, внезапната промяна в диетата след дълъг пост може да доведе до различни храносмилателни проблеми, включително диспепсия, рефлукс, подуване и промени в микробиома на червата.

Кои храни от великденската трапеза се оказват най-голямо изпитание за стомаха?
Най-предизвикателните храни за стомаха на великденската трапеза са тези, които са богати на мазнини и подправки, като пържено месо, наденица и пица.
Приемът на алкохол е основен рисков фактор за чернодробни и панкреасни заболявания, особено в големи количества. Голямото количество алкохол може да доведе до Метаболитно асоциирана стеатозна болест (MASLD) и след това до чернодробна цироза. Много честа причина за остри панкреатити са следствие на прием на алкохол и тези пациенти попадат в спешните отделения. Алкохолът е основен вреден фактор в почти всички гастроентерологични заболявания.

До какви сериозни състояния може да доведе системното преяждане – дори ако е само в празнични дни?
Системното преяждане, дори само по време на празници, може да доведе до сериозни здравословни състояния. Празничното преяждане често води до значително увеличаване на телесното тегло, което може да бъде основен фактор за развитието на затлъстяване. Затлъстяването от своя страна е свързано с множество метаболитни и сърдечносъдови усложнения, включително инсулинова резистентност, дислипидемия, хипертония и неалкохолна мастна чернодробна болест.
Проучванията показват, че краткосрочното преяждане може да доведе до увеличаване на телесното тегло и мазнините, което може да предизвика метаболитни нарушения като метаболитен синдром и повишен риск от развитие на диабет тип 2. Освен това, преяждането може да доведе до повишени нива на възпалителни маркери, което допълнително увеличава риска от сърдечно-съдови заболявания.
Психологическите аспекти на преяждането също не бива да се пренебрегват. Загубата на контрол върху храненето (LOC-eating) е свързана с повишен риск от метаболитни и сърдечносъдови заболявания. Преяждането по време на празници може да доведе до дългосрочни промени в хранителните навици и поведение, което увеличава риска от хронични заболявания.
В заключение, системното преяждане по време на празници може да доведе до сериозни здравословни състояния като затлъстяване, метаболитен синдром, диабет тип 2 и сърдечносъдови заболявания. Тези ефекти са особено изразени при хора с предразположеност към затлъстяване и метаболитни нарушения.

Как да различим безобиден дискомфорт от симптом, който изисква медицинско внимание?
Най-често симптоми като упорито повръщане, диария, остра коремна болка или перситираща болка над 3-4часа, която не се повлияван от симптоматични лекарства, трябва да се потърси медицинска помощ.

Може ли едно обилно хранене да предизвика остър гастрит, панкреатит или други сериозни състояния?

Това е най-честата причина по празниците за постъпване в болница. Това е основна причина за постъпване в спешните отделения по празниците, особено ако е приет алкохол.

Какво съветва специалистът за захранване след пости, така че да не шокираме организма, кои конкретни храни и напитки препоръчва за плавен преход вижте в линка: https://www.news24sofia.eu/d-r-ivan-lyutakov-vnezapnata-promyana-v-dietata-sled-dulug-post-mozhe-da-dovede-do-razlichni-hranosmilatelni-problem/