Колоректалният карцином е единственото онкологично заболяване, при което проблемът може да бъде решен окончателно, ако бъде открит навреме. Това заяви проф. Галина Куртева, водещ онколог и ръководител на Клиниката по медицинска онкология на УМБАЛ „Света Екатерина“ в интервю за Credoweb.„В момента, в който тестът покаже положителен резултат и се направи колоноскопия, ако бъде открит и отстранен полип или се оперира тумор в ранен стадий, лечението приключва и пациентът е излекуван. Когато обаче заболяването напредне и метастазира, се полагат всички усилия за терапия, но успеваемостта е значително по-ниска“, обясни тя.
Колоректалният карцином е заболяване с различна клинична картина, а целта е да бъде открит в ранен стадий, което е възможно само чрез профилактични изследвания. Когато вече се появят симптоми, независимо дали от първичната локализация или от мястото, където болестта се е разпространила, това обикновено е четвърти стадий. Тогава усилията са насочени към контролиране на болестта, облекчаване на болката и осигуряване на по-дълъг и качествен живот, а при възможност – извършване на оперативна интервенция в подходящ момент. „Предизвикателствата пред нас са да постигнем контрол върху заболяването, доколкото опитът и ресурсите ни позволяват“, поясни проф. Куртева.
През последните години биомаркерите заемат важна роля в диагностиката и проследяването на колоректалния карцином. Биомаркерният анализ е ключов за типизиране на тумора и избор на терапия. Той е в основата на персонализираната медицина. Биомаркерите позволяват индивидуализиран подход, определят отговора на лечение и все повече се прилагат в различни онкологични локализации – не само в дебелото черво, но и при рак на белия дроб, гърдата, матката и др.
На течната биопсия се възлагат големи надежди, защото тя позволява откриването на циркулиращи туморни ДНК фрагменти, които показват прогресия на заболяването още преди появата на клинични симптоми. При установяване на такива маркери може да се започне своевременно лечение, което води до по-добри резултати, тъй като не се чака появата на големи лезии в червата, черния дроб или белия дроб. Макар че имаше предизвикателства в стандартизирането на тези изследвания, вече има значителен напредък и течната биопсия може да покаже ранни промени в организма. Тя дори позволява прогнозиране на възможните места на метастазиране, като по този начин дава възможност за ранно откриване на прогресията на болестта и навременна промяна на терапевтичния подход. Очаква се течната биопсия да се превърне в стандартен метод за проследяване на ефекта от лечението, подчерта онкологът.
Генетичните тестове също навлизат все по-убедително в онкологията и са важни както за оценка на наследствени синдроми, така и за избор на подходяща таргетна терапия при пациенти с колоректален карцином. Макар моделът на унаследяване да не е съвършен, той дава насока за по-агресивен подход на онколозите и за по-честа профилактика при потомството, което трябва да следи внимателно за поява на заболяването чрез регулярни контролни изследвания.
В България персонализираният подход в лечението на колоректален рак вече се прилага ежедневно. Няма пациент с колоректален карцином, при когото туморът да не е типизиран спрямо възможните терапевтични опции. Макар че пълно геномно секвениране не се извършва рутинно поради липса на практическо приложение в ежедневието, се изследват реперите, към които има налични таргетни терапии. Дълги години тези изследвания се покриваха от фармацевтичните компании, но вече се работи в посока държавата да подпомага пациентите, като поеме разходите за тези изследвания, посочи проф. Куртева.
Има редица случаи, при които генетичният или молекулният анализ е променил изцяло терапевтичната стратегия и е довел до значително подобрение на прогнозата. При меланома, например, преди ерата на таргетната и имунотерапията, пациентите в четвърти стадий със засегнати органи оцеляваха между 6 и 12 месеца. Сега много пациенти живеят години в добро здраве, поддържайки контрол над заболяването с таргетна терапия. Химиотерапията при меланома вече е остарял подход, а напредъкът във фармацията позволява нови комбинирани режими и последователни терапии, които промениха хода на болестта. Подобен е подходът и при рак на белия дроб, колоректален карцином, рак на гърдата, тумори на матка и яйчници, саркоми и други. Това е бъдещето на онкологията и е въпрос на време всички тумори да бъдат задължително типизирани, за да могат да се третират правилно, а в много случаи химиотерапията ще стане излишна.
Цялото интервю с проф. Галина Куртева може да гледате в линка: https://www.credoweb.bg/lesson/140247/genetichnite-testove-pomagat-za-izbora-na-personalna-terapiya-i-nasledstvenata-otsenka-pri-kolorektalen-rak/lesson?join=1