Кога болката в сърцето трябва да ни притеснява?


Внезапно пробождане в лявата ръка, сърцебиене или изтръпване в областта на сърцето. Усещането за болка в сърдечната област може да се дължи на различни причини, които трябва да бъдат бързо установени, за да се избегнат по-нататъшни усложнения или фатален изход. Кога обаче болката в сърцето е тревожен показател за по-сериозна увреда на сърцето и кога става въпрос за стрес?

КАКВО ВСЪЩНОСТ ПРЕДСТАВЛЯВА СЪРДЕЧНАТА БОЛКА?
Тя се появява в лявата страна на гръдната област. Тя може да бъде локална или дифузна и да се разпространява в други области на тялото. Силата й може да е различна, както и да бъде остра и постоянна. Сърдечната болка може да се усети като пробождане в сърцето , изтръпване, сърцебиене, както и стягане в гърдите, недостиг на въздух.

КАКВИ МОГАТ ДА БЪДАТ ПРИЧИНИТЕ ЗА БОЛКА В СЪРДЕЧНАТА ОБЛАСТ?
Болката в сърцето може да се дължи на проявата на сърдечносъдови заболявания. Внезапната, силна и постоянна болка в областта на сърцето може да е показател на инфаркт на миокарда. Също така може да е резултат на белодробна емболия. В подобни случаи пациентът трябва спешно да потърси лекарска помощ, за да се избегнат усложнения. Сърдечна болка, която се появява в резултат на физическо усилие се нарича стенокардия заради недостатъчното снабдяване на сърдечната мускулатура с кислород. Перикардитът също може да причини болка в сърцето. Честата причина е инфекция. Понякога болки в сърдечната област могат да се появят и при простуда. Заради реакция на микробните токсини в организма се появява възпаление на вътрешната обвивка на сърцето. Продължителна пробождаща болка при вълнение може да е в следствие на депресия. Силна болка в сърцето при рязко движение подсказва възпаление на мускулите в областта на гърдите. Когато пациентът усеща сърцето си излязло от ритъм вероятно става въпрос за пристъп на аритмия. В този случай с кардиолог е задължителна, за да се констатира причината и да се назначи подходящо лечение. Остра болка, съчетана с изтръпване и говорни нарушения или припадък, може да става въпрос за инфаркт или инсулт. В такива случаи незабавно потърсете медицинска помощ!

КОИ СА РИСКОВИТЕ ФАКТОРИ ЗА СЪРЦЕТО?
• наднормено тегло
• артериална хипертония
• тютюнопушене
• висок холестерол
• диабет
• наследственост, където можем да отнесем случаите на артериалната хипертония, кардиомиопатия, исхемична болест на сърцето. Профилактиката и редовните прегледи при специалист могат да контролират риска от развитието на сърдечносъдови заболявания.

ЗАЩО ДА СЕ ДОВЕРИТЕ НА СПЕЦИАЛИСТИТЕ ОТ УМБАЛ „ПРОФ. Д-Р АЛЕКСАНДЪР ЧИРКОВ“?
УМБАЛ „Проф. д-р Александър Чирков“ е пионер в лечението на сърдечносъдови заболявания в България и въвеждането на нови методики в кардиологията и кардиохирургията. Тук се извършва пълният обем на всички съвременни диагностични и терапевтични процедури на сърдечносъдовата система, отговарящи на европейските стандарти и световни изисквания за модерна сърдечна хирургия. Болницата разполага с високотехнологична апаратура, като тук се извършват най-сложните животоспасяващи операции.Всеки пациент получава индивидуален подход, приятелско отношение и си тръгва от болницата, ставайки част от голямото и здраво семейство на УМБАЛ „Проф. д-р Александър Чирков“.